Reklama

Dělená strava

ira (Po, 22. 9. 2003 - 20:09)

Mám dlouhodobě nadváhu,vlastně obezitu. Jakékoliv diety, kde je předepsáno jíst přesně po hodinách a přesné složení jídla mi nevyhovují.A maso jím velmi málo, nemám ho ráda, mimo kuřecího a rybího. Přečetla jsem o dělené stravě řadu knih a ve svém okolí mám i příklady, kdy tímto stravováním se zhublo. Osobně bych asi mohla mít víckrát rostlinnou skupinu, protože miluju obyčejná jídla jako škubánky, šišky, dušenou zeleninu a luštěniny. Zatím jsem nezkoušela se stravovat tímto způsobem, ale přiznám se, že se mi líbí.Tvoje příspěvky mě zarážejí.V jedné knize jsem četla i vyjádření jistého lékaře, který vpodstatě toto stravování podporoval. Můžeš mi,prosím Tě, poradit, jak začít snižovat hmotnost,aniž bych nezažívala stress z toho, že můžu jíst pouze něco málo a předem stanoveného a ne něco hodně, málokalorického a v dobu, kdy mám potřebu jíst a netrápit se kvůli každému prohřešku? Možná to špatně chápu, ale vyrozumněla jsem, že dělenou stravou si můžu každý den vybrat jídelníček dle své chuti a navíc řada lidí tvrdí, že se organizmus "ozdraví".'

Alena (Po, 22. 9. 2003 - 19:09)

Misko, dieta Hayeho z hlediska kvašení žaludečního - střevního obsahu - (hnití) má skutečně určitou logiku, ale ne už z hlediska rovnoměrného vyživování všech orgánů při každém jídle, což je dosti podstatnou podmínkou zdraví.Konzumace ovoce do 12.00 - nebo do jiné doby - je úplně fuk, protože podmínkou je, aby souběžně s pojídáním ovoce nedocházelo zároveň ke konzumaci obilovin (obilnin).Ovoce obsahuje kyseliny, které opět značně komplikují trávení obilovin (obilnin).Dostavuje se tedy opět kvašení, které má podobné důsledky, jak tomu je v případě kombinací s masem.Jedinou výjimkou je varianta ovoce s jáhlami (jáhelník).Jáhly mají v těle zásaditou reakci, proto jsou schopny neutralizovat kyselost ovoce. Nesmí se to ale také přehánět.Nevím, kde jsi narazila v souvislosti s dělenou stravou na Sisu, ale to už jsou trochu dietologické niance, které dělená strava přináší.Ve své podstatě se jedná o určitou psychickou labilitu (potažmo extravagantnost) konkrétní osoby, která se stravuje dělenou stravou, což u hereček nebo zpěvaček je spíše někdy plus, protože ze sebe odevzdají publiku maximum.Jejich herecký (pěvecký) výkon je značná energetická zátěž, která může být kompenzována různými stravovacími extrémy, ke kterým je možno přiřadit i dělenou stravu.Rozbor projevů Sklovské byl sice publikován, ale nechtěla bych, aby to vyznělo nějak v její neprospěch.Dělená strava s ní dělá pouze to, co s kýmkoliv jiným.Z hlediska kritérií, které jsou kladeny na "celebrity", je naprosto normální.Pokud ji hodnotíme z hlediska projevů průměrného občana, můžeme říci, že je hyperaktivní, což je už určitá forma nemoci.'

Alena (Po, 22. 9. 2003 - 17:09)

Předmět: Dělená strava Autor: ira Datum: 20.9. 2003 18:12:01Aleno, jak je to s temi energiemi? Je to neco na zpusob tech jang a jin?Dalsi modni vlna?Skutečně to je o energiích potravin jin a jang, které je vytvořily, ale to není žádná nová modní vlna, protože takto se lidstvo stravovalo po tisíce let, aniž bádalo, co jíst.To bylo dáno tím, že skladbu jídelníčku určovala příroda (místní možnosti) - nikoliv potravinářský průmysl.Tomu, kdo tápe mezi různými výživovými systémy, bych doporučila knížku: Příroda se nikdy nemýlí - lidé a věda často.Najdete zde vyhodnocení jednotlivých dietologických systémů z hlediska skutečných vlivů na zdraví.'

Loty (Po, 22. 9. 2003 - 09:09)

Ahoj, od dnesniho dne jsem zacala s delenou stravou. Mam bilkovinovy den, snidala jsem jogurt a vodni meloun = kaficko s mlekem. Na obed se chystam udelam rybu, k veceri mozna polevku. Zatim mi ale neni u delene stravy vse jasne. Nesehnala jsem jiny model, nez tady na doktorce, ale jsem trochu dezorientovana. Tedy: Bilkoviny mohu michat s neutralnimi a druhy den skroby s neutralnimi. Ode vsech, kteri delenou stravu nekdy drzeli jsem slysela, ze neni mozne michat zeleninu a ovoce dohromady, ale podle modelu, ktery je tu na doktorce, je vetsina ovoce bilkovinou a zelenina neutralni, takze se michat da??? Prosim, poradte. Mimochodem nevite, jestli je nekde na internetu dostupny graf delene stravy od Lenky Korinkove?

ira (So, 20. 9. 2003 - 18:09)

Aleno, jak je to s temi energiemi? Je to neco na zpusob tech jang a jin?Dalsi modni vlna?

miska (Pá, 19. 9. 2003 - 23:09)

to nechapem teraz som uplne zmatena ja sa tiez stravujem delene ale skôr som vylucila aj maso iba v nedelu ho jem teraz neviem ako to vlastne je lebo logicky ta delena je celkom pochopitelná hlavne z dôvodu hnitia v žaludku a ovocie jem len do 12 00 a to mi úplne vyhovuje predtým som ho jedla hocikedy a vždy ma riadne prehnalo napíste ešte niečo viac o škodlivosti alebo naopak som totálne zmatená a čo tá Sklovská čo sa jej stalo? teraz nebudem môct spat.....'

Alena (Pá, 19. 9. 2003 - 19:09)

To "těšíme" byla spíše trocha smutné ironie, protože já tam pracuji.Dámy, uvědomte si, že dělená strava je výživový systém starý skoro sto let, kdy se v USA po první světové válce hledala nějaká výživářská alternativa americkému biftekožroutství.Pan doktor Haye zjistil, že pokud sníme kus masa, žaludek pro jeho trávení vyloučí kyselinu solnou.Táž kyselina solná ovšem zabrání trávení obilovin, které se k masu používají jako příloha.Obiloviny pro své trávení totiž vyžadují zásadité prostředí.Výsledkem je, že místo trávení se dostaví kvašení, které se projevuje řadou negativních vlivů na lidský organismus.Haye tedy správně usoudil, že je vhodné, aby od sebe byly odděleny potraviny, které vyžadují odlišný způsob trávení.Od toho též název "dělená strava".Bohužel Haye netušil, co víme dnes (a na Východě několik tisíc let), že každá potravina je též tvořena dvěma základními energiemi, které vyživují naše orgány.Každý z orgánů vyžaduje pro svou stavbu a funkci pouze některou z těchto dvou energií v převaze.Každé jídlo by tedy proto mělo mít zastoupení obou energií v určitém vzájemném poměru, aby všechny orgány v těle byly vyživovány rovnoměrně.A zde je kámen úrazu dělené stravy.Ta volí jídla tak, že prakticky vždy převažuje extrémním způsobem pouze jedna z energií.Výsledkem je, že některé orgány jsou během dne - při určitém jídle - energeticky přebíjeny, jiné energeticky nedosycovány.Postupně tyto orgány přestávají optimálně spolupracovat, což se zároveň projeví úbytkem na váze, který je vedlejším účinkem tohoto procesu.Jedná se o tragické nepochopení dělené stravy, která nebyla původně určena k hubnutí, jak se většina ženské populace mylně domnívá.Tento omyl vznikl oprášením diety po "x" letech, kdy se už také zapomnělo, jaké negativní důsledky tato dieta při dlouhodobém praktikování má, proč byla zavržena jako dietologický omyl.Dnešní varianty dělené stravy sice používají poněkud odlišnější a pestřejší skladbu potravin, než tomu bylo u původního modelu, ale základní problém zůstává stejný.Celá věc se nám ještě komplikuje tím, že postupná pomalá destrukce organismu(uvažujeme v desítkách let) se projevuje zpočátku jako nebývalý příliv energie - vitality.Konce jsou už poněkud méně prozaické.Jedinou nadějí a útěchou nám snad může být fakt, že každá z diet bývá většinou modní záležitostí - za měsíc nebo rok se vrhneme na něco, co je zrovna IN, tak se nám snad dělenou stravou nepodaří propracovat k většímu zdravotnímu průseru.'

Danny (Pá, 19. 9. 2003 - 14:09)

Pro Alenu : Ty se na onkologii léčíš ? že píšeš těšíme . . . .'

Alena (Pá, 19. 9. 2003 - 13:09)

Už se na tebe na onkologii těšíme...To je opravdu takový problém si sehnat informace o škodlivosti této diety?'

Danny (Pá, 19. 9. 2003 - 13:09)

Včera jsem měla "škroby" - káva, dvě broskve - jogurt - 3 plátky křehkého kukuřičného chleba - zeleninová hustá polévka - hroznové víno - 2 plátky rýžového chleba - rajčata.Dneska mám "bílkoviny" - káva, tvrdý sýr a jedno vajíčko natvrdo - tvaroh - dvě nektarinky . . .čeká mě na oběd jedno kuře a na večeři šopský salát. Zítra mám "škroby" a udělám si dušenou mrkev s bramborem, mezitím nějaký ten plátek křehkého chleba a máme akci - takže bude i pivko /nebo dvě ?)!Takhle se stravuji měsíc, nehladovím a kalhoty už zase zapnu :-))))Cítím se dobře a fajn i když Kořínková to přesně není, protože plátek křehkého chleba si i když mám kytičkový den klidně namažu měkkým sýrem.čau'

Vendulka (Pá, 19. 9. 2003 - 12:09)

Ahoj holky, díky moc, za tu kávu a sýr beruško. Byla bych ráda, kdyby mi Vás napsalo více, nějaký příklady jídelníčků jednoduchých pro kytičky a pak pro zvířátka podle nejnovějšího grafu, tedy, že lze míchat ovoce a zeleninu. Díky moc a těším, se. Napiště mi prosím i ty kila a čas, ale taky mi klidně napište ty, co s tím mají špatný zkušenosti, např. že jste nezhubly ani za půl roku nebo tak . Moc se těším a pa Vendula'

webmaster (Pá, 19. 9. 2003 - 00:09)

Předmět: dělená strava Autor: Vendulka Datum: 18.9. 2003 14:49:28 Ahoj kočky, tak jak se vám daří?Chystám se na tu dělenou stravu, zajímalo by mě, jestli jste to někdy zkusily, jestli máte nějaký výsledky, za jak dlouho, jaký atd. Jo, a co jste si dávaly v kytičkový a ve zvířátkový den za normální snídani, nechce se mi vymýšlet žádný novoty. Aby to bylo jednoduchý a hotovo. Díííííííky a papa Předmět: dělená strava Autor: Beruška Datum: 18.9. 2003 14:53:05 Vendulo,22 kg za půl roku!A docela váhu držím pořád-asi rok.K snídani jsem mívala kafe s mlékem a třeba plátkový sýr. '

webmaster (St, 4. 6. 2003 - 00:06)

Předmět: Dělená strava Autor: Mondulka Datum: 20.5. 2003 9:39:27 Ahoj holky, chtěla jsem zeptat, jestli některá máte zkušenost s dělenou stravou. Dneska ráno jsem se rozhodla, že do toho půjdu. Mám od L. Kořínkové všechny knihy, teoreticky všechno znám, ale ta praxe jse horší. Potřebovala bych sundat 10 kg. Nevím, jestli to opravdu funguje a potom, jak jste řešily různé chutě, společenské události a vaření třeba pro ostatní členy rodiny ? Díky moc za odpovědi. Předmět: Dělená strava Autor: L Datum: 20.5. 2003 11:01:03 Ahoj,já jsem dělenou stravu zkoušela a opravdu mi vyhovovala, dá se totiž jíst skoro všechno a v jakém koliv množství, což pro mě znamenalo, že ze začátku, abych netrpěla hlady jsem jedla vcelku dost.Nesmí tě odradit, že jak u koho, ale většinou jdou kila dolů až po delší době, tak čtrnáct dní až tři neděli. Zkus to vydržet a pak uvidíš rozdíl. Já bych teď také ráda shodila pár kilo, ale tak nějak se k té dělené stravě nemůžu donutit. Vyhovuje mi totiž v letním období, protože je hodně zeleniny a ovoce a člověk se cítí lépe, když je sluníčko. V zimě mám tendence se obalovat, aby mi nebyla zima.Držim Ti palce a dej vědět jak se ti daří, třeba se nechám inspirovat a zase začnu!!!!S vařením pro celou rodinu je to horší, ale v knížkách od Lenky Kořínkové se dozvíš spoustu zajímavých receptů.Přeju úspěch!!!! Předmět: Dělená strava Autor: ivka Datum: 23.5. 2003 11:02:46 Já s ní mám zkušenosti dobré. Teď momentálně zase jím jen dělenou stravu a cítím se fajn. Nedodržuji, ale přesně rozdělení podle Kořínkové, ale podívej se tady na lištu - DIETY - tam jsou rozdělené potraviny do tří skupin. A to se snažím dodržovat.U Kořínkové je jogurt "zviřátkový" ale tady je neutrální. Takže když si dám graham, dám si klidně i jogurt. Na 0,1 procent tuku tak nezáleží, ale spíš na cukru. Takže si kupuji jogurty slazené umělým sladidlem.Tak řeším i chutě, když mám chuť na sladké, dám si prostě jogurt. Společenské události jsou hlášené většinou předem a tak si dám "masový den". Vždy a všude je masíčko (nebo třeba i opečený párek) a zelenina. A vařím pro rodinu normálně. Když udělám dušenou mrkev, nedám si maso, to samé třeba u špenátu apod. a naopak, když udělám maso, kuřátko apod. já si prostě nedám přílohu. jen zeleninu. '

Katka (Po, 6. 1. 2003 - 12:01)

Chtěla bych se zeptat na účinky dělené stravy na zdraví a samozřejmě na váhu.Má někdo nějaké zkušenosti?'

Návštěvník (Ne, 29. 12. 2002 - 12:12)

Dik za doporuceni,ale jsem po operaci zlucniku a nemyslim,ze bych to mohla.

Návštěvník (Pá, 20. 12. 2002 - 20:12)

Iro, nezlob a přečti si tu Průchovou. Je to v tvojem zájmu!!!!!!!!!!'

Návštěvník (Po, 9. 12. 2002 - 10:12)

Heleno,kde bych sehnala něco od dr.Haye?'

Návštěvník (Pá, 22. 11. 2002 - 16:11)

Tak mám takový dojem, že Helenka na kurzu makrobiotiky nedávala pozor, protože tvrdit, že makrobiotika používá dlouhou dobu tepelného zpracování zeleniny, je naprostý nesmysl. Tak tomu sice může být, ale většinou jen při řešení konkrétního zdravotního problému povahy JIN, kde "dlouhá" doba tepelné úpravy JANG kompenzuje částečně JIN zeleniny. Delší doba tepelného zpracování zeleniny se pak používá do doby odstranění problému. Potom se postupně přechází na středovou dietu, kde je zastoupen - v tzv. makrobiotickém talíři - i určitý podíl syrové zeleniny. Při JANGovém charakteru nerovnováhy v organismu se pak tento podíl zvyšuje a tepelná úprava zeleniny se zkracuje. Nutno pochopitelně přihlédnout k druhu zeleniny, způsobu tepelné úpravy, roční době atd.. Kromě toho makrobiotika používá i "studené" vaření, kdy se JIN zeleniny koriguje dodáním JANGu v podobě mořské soli a slaných specifik, které může být doplněno o složku tlaku. Případně lze použít tlak jako samostatný jangizující prvek - např. pro pouhé odstranění vody, která je JIN.Potraviny, které Helenka ve svém stravovacím modelu uvádí, jsou z větší části takového druhu, že se vůbec nechce věřit, že k absolvování kurzu mohlo dojít, protože jinak by je do jídelníčku těžko mohla zařadit. Zvláště pokud si je vědoma příslušných zdravotních rizik, které jejich pravidelná konzumace může časem přinést. To už i s ohledem na použité kombinace.V kurzech se tohle všechno učí!K vlastní problematice dělené stravy bych všem doporučil, aby si zakoupili knížku Jarmily Průchové: Co k vaší škodě neprošlo cenzurou. Zde najdete na straně 85 až 99 rozbor diety Lenky Kořínkové a diagnostikování vlivu dělené stravy na zpěvačku Sisu Sklovskou. Pro ty, kteří se v duchu této diety stravují, se rozhodně nebude jednat o povzbuzující řádky.Vyznavačům diety, kterou ve třicátých letech minulého století vymyslel doktor Howard Haye, bych doporučil další knihu od J.P.: Příroda se nemýlí ...lidé a věda často. Jedná se opět o neveselé čtení, ale velmi poučné, protože jsou zde srovnány klady a zápory všech hlavních výživových směrů současnosti. Dlužno podotknout, že je tak činěno s ohledem na historické souvislosti, což je jedna z nejdůležitějších věcí, chceme-li problematice zdravé výživy dneška porozumět. Otázky kolem dělené stravy jsou zde rozebrány na straně 135 až 138. jp'

Návštěvník (Út, 23. 7. 2002 - 07:07)

Je mi 50 let. Vyzkoušela jsem čistou makrobiotiku,K tomuto stravování mě přivedla jóga. Na makrobiotice mi vadí dlouhá doba tepelného zpracování zeleniny /ničí se enzymy. Absolvovala jsem i kurz makrobiotiky s týdenním pobytem. Protože jsem trpěla zažívacími problémy /zácpa,nadýmání, potíže s játry a slinivkou, které mám poškozené po dvou žloutenkách/, zkoušela jsem jiný způsob stravování. Už pátý rok se stravuji dělenou stravou. Využívám přitom dělení podle dr. Haye. Veškeré potíže vymizely. Navíc jsem zhubla 17 kg a mám obrovský potenciál energie. Vyčistily se mi vaječníky, ve kterých jsem měla cysty. Jaterní testy jsou v pořádku, cholesterol a cukr v normě. Mám ideální krevní tlak. Při rozboru krve na mineralogram mi nechybí vůbec nic, všechny hodnoty jsou blíže vyšší hranici.Dělení stravy podle dr. Hay je příjemné v tom, že není nutno jíst v jednom dni jenom sacharidy a v druhém bílkoviny. Jídelníček jde sestavit podle jeho dělení velmi pestrý, se zastoupením všech potřebných živin. Nemám dojem, že si touto stravou zadělávám na nějaký zdravotní problém. Podstatně hůře jsem na tom byla po tříletém makrobiotickém stravování. Je to věc názoru, ale myslím, že proti níže uvedenému dennímu jídelníčku není co namítat.Dnes mám stravu sestavenou takto:snidaně sacharidová -40g celozrnných vloček,20g oříšků a semínek, 100g krájený banán, 150g bílý jogurt /jogurt je podle Hay neutrální/svačina bílkovinová -200g černý rybíz, 200g broskvíoběd bílkovinový -150g tresky, 200g dušené zeleniny, 300g zeleninový salát, 1 lžíčka sluneč.oleje, citron.šťáva od salátusvačina sacharidová100g grahamový chléb, 1 lžička másla, 200g rajčat, 200g okurka salátovávečeře sacharidová200g cukety, 1 lžička oleje, 50g cibule, česnek /dušená cuketa na cibuli a česneku/, 100g celozrnných těstovinMezi jídly dodržuji 3 hodinovou pauzu, jím 5x denně. Večeřím nejpozději v 19,00. Chodím spát ve 22,00, vstávám ve 4,00.Denně cvičím jóginskou sestavu, posiluji, jezdím na kole, chodím do posilovny, provozuji jogging.Cítím se skvěle a z mé zkušenosti mi k tomu dopomohla změna stravování a zařazení pohybu. Doporučuji všem.'

Návštěvník (St, 17. 7. 2002 - 15:07)

To se snad nemusi jeden den bikoviny, druhy sacharidy. Snad se to da kombinovat i v jednom dni.

Reklama

Přidat komentář