Reklama

Antibiotika jsou často špatně předepisována i užívána

Ve světě stále stoupá počet infekcí, na které nezabírají antibiotika. Kvůli infekcím způsobeným bakteriemi odolnými vůči antibiotikům zemře jen v Česku podle odhadů odborníků asi 500 lidí ročně. Podle průzkumu lékáren je pětina až polovina antibiotik lékaři v nemocnicích předepsána špatně, část lidí je navíc nesprávně užívá.

Informace zazněly na tiskové konferenci k Evropskému antibiotickému týdnu. Češi ročně spotřebují kolem 15 milionů balení antibiotik.

"Z dat Státního ústavu pro kontrolu léčiv vyplývá, že lékaři příliš často volí antibiotika se širokým spektrem. Pacienti jsou zbytečně vystavováni nežádoucím účinkům a roste rezistence bakterií proti antibiotikům," uvedl člen Centrální koordinační skupiny Národního antibiotického programu Michal Prokeš. Podle odborníků nemají lékaři, na rozdíl od některých jiných zemí, zpětnou vazbu, jestli předepisují antibiotika správně.

Zásadní problém pak antibiotická rezistence bakterií znamená pro léčbu v nemocnicích. Podle vedoucí Národní referenční laboratoře pro antibiotika Heleny Žemličkové jsou až tři čtvrtiny bakterií v nemocnicích proti léčbě odolné. Za posledních deset let navíc počet těchto infekcí stoupl téměř dvojnásobně. Podle odhadů citovaných Prokšem zemřelo v Česku v roce 2015 kvůli těmto infekcím 486 lidí.

Podle Michala Trojánka z Katedry infekčních nemocí Institutu postgraduálního vzdělávání ve zdravotnictví je 20 až 50 procent antibiotik v nemocnicích je v současné době předepsáno špatně. "Základní problém je, že řada lékařů nepřistupuje k antibiotikům jako k významným lékům," uvedl. Liší se podle něj tím, že působí na živé mikroorganismy, které jsou extrémně dynamické. Pokud antibiotika zničí jen některé bakterie, zůstanou jen ty s resistenčními geny, které se dále šíří.

Reklama

Podle průzkumu České lékárnické komory, který prováděla už podeváté v rámci Evropského antibiotického týdne, více než 11 procent dospělých neužívá antibiotika po celou předepsanou dobu a téměř každý desátý si uchovává nespotřebovaná antibiotika pro případnou potřebu. Pětina rodičů se domnívá, že antibiotika u dětí urychlují uzdravení z nachlazení a téměř čtvrtina pokládá péči lékaře za nedostatečnou, pokud jim na nachlazení nepředepíše léky, ale doporučí jen režimová opatření.

Zdroj: ČTK

Reklama

Komentáře

Katarína (Po, 26. 11. 2018 - 09:11)
A dle čeho dnes doktoři předepisují antibiotika?
Já znám jediný způsob. Test CRP. Buď jsou CRP vysoko a antibiotika jsou potřebné a doktor bez dalších vyšetření něco napíše, nebo jsou nízko a pacient si může klidně zemřít, je to jen viróza. To dává hned dvě možnosti zvedání jejich spotřeby. Jednak špatný předpoklad co člověk chytil a pak taky přenášení někým, kdo akutní fázi vyleží jako chřipku a pak přenáší a množí rezistentní i nerezistentní bez rozdílu.
Lenka (Po, 26. 11. 2018 - 12:11)
Moc tomu příspěvku nerozumim. Proč by měl pacient, který má nízké CRP a tudíž virózu zemřít? Viróza se dá léčit , ale nemusí se brát antibiotika. Též člověk s virózou nemůže přenášet rezistentní ani nerezistentní bakterie, ale pouze viry. Test CRP je dobrý. Bohužel ne každý doktor ho používá. Dá se však udělat i domácí CRP test. Ani ne na každou bakteriální infekci musí být hned antibiotika, i když lékaři se jistí a raději je v tomto případě vždy předepíší.
Katarína (St, 28. 11. 2018 - 18:11)
A kde berete jistotu, že člověk s nízkými CRP má pouze virózu? 3 bakteriální infekce z níž jednu (streptokok skupiny G) by člověk ani neměl chytnout a CRP se nezvýšili ani na oficiální úroveň virózy. V mém případě tímto "dokonale spolehlivým" ukazatelem nehnul ani prasklý apendix. A přesto doktoři věří, že kdyby něco, tak jim to CRP řeknou. => Člověk s nezvyšujícími se CRP je dokonalý přenašeč.
Ája (Ne, 9. 12. 2018 - 16:12)
Antibiotika dnes předepisují na všechno a pak se léčí nemoci vzniklé právě tím užíváním antibiotik. Každý lék má nežádoucí účinky. On ani tak nepomáhá, jako že dřív onemocníte z těch nežádoucích účinků, které potom léčíte. Když omarodíme, nejlepší citrony, pití čajů, vyležet v posteli, potit se a hlavně nic nejíst. Tělo potřebuje bojovat s viry či bakteriemi a nemá čas ještě trávit vámi přijatou potravu. Horečku snížit mokrýma ponožkama s octem a za 3 dny jste jak rybičky. Marodím velmi málo, léky neužívám a nemíním je nikdy brát. Pokud budu mít zvýšenou teplotu, řídím se tím, co jsem napsala výše.
Reklama