Reklama

Jak poskytnou první pomoc při epileptickém záchvatu

Správná první pomoc je pro lidi s epilepsií zásadní, a to zejména při akutních obtížích, jako jsou záchvaty. Podle odborníků ale ve společnosti stále přetrvává neznalost o tom, jak se chovat k pacientovi, který záchvat prodělává.

Dle MUDr. Martin Kudr, Ph.D. z Kliniky dětské neurologie Fakultní nemocnice v Motole by lidé rozhodně neměli dělat následující:

- násilím otevírat ústa, aby mohli pacientovi dát něco mezi zuby, 

- zalehávat pacienta pro zmírnění záškubů

První pomc by měla být poskytnuta podle následujících zásad, které na svých stránkách uvádí spolek Epistop:

Reklama

1. Odstranění předmětů, které by mohly způsobit poranění. Přesun pacienta na jiné místo pouze v nezbytném případě. Podložení hlavy, uvolnění oděvu kolem krku.

2. Nebránit záškubům nebo tonické křeči. Nebránit automatismům, pokud nehrozí nebezpečí z poranění či poškození věcí. Nerozevírat násilím ústa. Vyčkat konce záchvatu.

3. Při trvající poruše vědomí stabilizovaná poloha. Pootevřít ústa, vyčistit dutinu ústní, předsunout dolní čelist. Vyčkat návratu k plnému vědomí.

4. Při postparoxysmální (pozáchvatovité) dezorientaci slovně pacienta uklidnit. Fyzicky jej neomezovat v pohybu, pokud to není nezbytně nutné.

5. Zjistit, zda nedošlo k poranění (zejména hlavy, jazyka nebo obratlů).

6. Zjistit anamnézu. Pokud jde o léčeného pacienta a nedošlo k poranění, které vyžaduje ošetření, a nepřetrvává dezorientace, není nutný transport do nemocnice.

Transport do nemocnice je indikován v následujících případech:

  • Jde o první záchvat.
  • Jde o kumulaci záchvatů (s výjimkou typických kumulací parciálních záchvatů, které pacient nebo rodina běžně zvládají).
  • Jde o status epilepticus (viz dále).
  • Přetrvává dezorientace nebo následují další záchvaty generalizované (hrozící status).
  • Došlo k poranění, které vyžaduje ošetření.

Lékaři se snaží vysvětlovat zásady první pomoci u epileptického záchvatu už i dětem na základních a středních školách. „Pokud budou děti od útlého věku vědět, že existují lidé s epilepsií, co je to za nemoc a jak pomoci, je to jen dobře a snad se nám za čas podaří mýty o tomto onemocnění z povědomí veřejnosti odstranit,“ dodává MUDr. Kudr.

Autor: MK

Reklama

Komentáře

Default User Image
Návštěva (Ne, 29. 10. 2023 - 09:10)

Já jsem měl epilepticky záchvat ale nijaky divný nejdříve jsem se začal silně potit a pak se mi zamotala hlava a sesunul jsem se k zemi šílený pot hlavně takový studený pak mne odvezla záchrana služba do nemocnice a tam mne vysvlekli do polonaha a nasadily hned pleny abych jim prý nepomocil postel kdyby jsem měl další. A já jsem nechápal vůbec nic proč ty pleny jsem měl je to možné aby člověku kterému je skoro 50 aby nosil pleny pochopil bych to u dítěte ale dospělému dát plínku mne připadá divné. 

Default User Image
Kamila (Po, 30. 10. 2023 - 15:10)

Bohužel, pokud je riziko, že se pacient počůrá, tak se nasazují plíny nebo se pacient vycévkuje. Cévkování však sebou nese riziko infekce, takže plíny jsou pro pacienty lepší, pro sestry je pohodlnější vycévkovaný pacient.

Reklama