Reklama

Ztráta zraku způsobuje dnes více problémů v běžném životě než dříve. Nevidomých přibývá.

Ztrátou zraku jsou v České republice ohroženy tisíce lidí, a to kvůli nemocem, které i přes pokroky v medicíně zatím nelze vyléčit. Oproti minulosti je velkým problémem, že velká část lidí se slepotou ztrácí i přístup k počítači, na který byli celý život zvyklí. Přestože řada pacientů o tom, že v brzké době přestane vidět, ví, nemůže se předem připravit.

Například na to, jak bude dále platit svoje účty online či komunikovat prostřednictvím internetu. Velká část zrakově postižených lidí je odkázána na pomoc příbuzných a známých. Na stav upozorňuje Nadační fond FriendlyVox.

Podle lékařů je častou příčinou slepoty u lidí v produktivním věku diabetická retinopatie a věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD).

VPMD je nejčastější příčinou závažného poškození zraku a významného poklesu vidění, kdy dochází k výpadku centrálního vidění a zůstává pouze periferní,“ říká doc. MUDr. Šárka Skorkovská, CSc., primářka oční kliniky Neovize.
Odborníci odhadují, že v Česku nově postihne VPMD asi 1000 lidí ročně. Počet nemocných s VPMD se podle odhadů lékařů v následujících 25 letech až ztrojnásobí. Ve světě trpí VPMD přibližně 30 milionů lidí. Další nemocí, která je chronickou komplikací cukrovky, je diabetická retinopatie. Jedná se o onemocnění očí, které vzniká jako tzv. sekundární komplikace diabetu. Ve své nejzávažnější podobě vede až ke ztrátě zraku. Podle lékařů se počet diabetiků žijících v ČR šplhá na 850 tisíc.

V roce 2013 žilo v ČR 100 000 nevidomých a slabozrakých - říkají data Českého statistického úřadu. Přitom je zřejmé, že ve srovnání s šetřením ČSÚ z roku 2007 přibývá zrakově postižených osob ve vyšším věku, a je také patrný celkový nárůst počtu těchto osob. Podle odborníků počet nevidomých v následujících letech dále vzroste - lidé se dožívají vyššího věku, a tedy i chorob, které ke ztrátě zraku vedou. Většina pak musí řešit tyto vážné problémy, teprve až nastanou. „Často se na mě obracejí lidé, vesměs stárnoucí osoby s progresívní oční vadou. Dosud byli zvyklí si každý den přečíst noviny, často pracovali i s počítačem, s jehož pomocí si vyřizovali poštu, řešili finanční záležitosti atd. Na tiskoviny jim zrak však už vůbec nestačí a běžný počítač využívají jen velice omezeně, protože je i při nastavení velkého fontu písma po chvíli rozbolí hlava. Na přiznání příspěvku od Úřadu práce na nepoměrně nákladnější mluvící počítač, však nárok ještě nemají, protože zatím “moc vidí.“ To znamená, že musejí ještě nějaký měsíc či rok počkat na to, až se jejich zrak zhorší natolik, aby zapadli do kolonky “nevidomý.“ Proto často své potřeby zcela zbytečně drasticky omezují,“ říká Josef Konečný, nevidomý konzultant pro odstraňování bariér ze života.

Reklama

Také podle Marie Hauserové z brněnské pobočky Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ztrácí většina lidí zrak ve vyšším věku, kdy je adaptibilita na novou situaci nižší a pravděpodobnost, že se takový člověk naučí pracovat se složitou a nákladnou pomůckou, jakou představuje mluvící počítač, je mizivá. „Jsme rádi, že zrakově postižení lidé mohou díky internetovému portálu FriendlyVox nastartovat využívání počítače,“ doplňuje Hauserová.

FriendlyVox je ozvučený webový portál navržený speciálně pro potřeby uživatelů, kteří nemohou při práci s počítačem používat obrazovku a myš. Portál je tak jednoduchý, že jej po chvíli ovládnou i lidé, kteří s počítačem běžně nepracují. Nemusejí si pořizovat speciální mluvící počítač, stačí jim instalovat internetový prohlížeč Google Chrome. Služba je pro koncové uživatele zdarma.

Jak říká Robert Štěrba z Nadačního fondu FriendlyVox, aktuální systém pomoci lidem se zrakovým postižením prakticky neumožňuje se na ztrátu zraku připravit s předstihem. „Přesto, že v nové situaci by například internet mohl být pro tyto osoby neocenitelným pomocníkem, zákon je v této oblasti tvrdý a nekompromisní. Pokud jde o tzv. ozvučené počítače, jejichž cena často překračuje 100 000 korun, nezná bratra. Systém pomoci nevidomým lidem však bohužel nenabízí ani žádné alternativní řešení, což považujeme za tristní. Než bychom čekali na to, až se úřední šiml pohne, začali jsme situaci řešit sami. Náš portál se osvědčil a pomáhá stovkám lidí, které státní systém ponechává na holičkách. Naše aktivity financujeme především ze zdrojů zřizovatele, tedy společnosti TurboConsult. Velkou pomocí je pro nás ale také dar hlavního partnera Nadace Agrofert. Obecně je možné říci, že prostředky na řešení problému, který nikdo nechce vidět, není vůbec snadné sehnat. Vítáme proto jakoukoli pomocnou ruku,“ říká Robert Štěrba.

Poukazuje také na to, že příspěvky na techniku pro zrakově postižené rok od roku klesají. Loni dostali těžce zrakově postižení lidé na technické pomůcky, které jim usnadňují život, přesně o 3 637 000 korun, tedy o více než 10 % méně, ve srovnání s rokem předchozím.
 

Reklama

Komentáře

Reklama