Reklama

Zdravá obuv pro nejmenší

Věkovou kategorii dětí můžeme rozdělit na dalších několik podkategorií, dle vývinu dětské nohy. Jinou obuv potřebuje batole, jinou dítě předškolního věku, jinou školák. V žádném případě nesmí dítě do 3 let nosit jinou než usňovou kotníkovou obuv. To se doporučuje i u dětí předškolního věku, protože jen těžko můžeme stanovit přesnou hranici konce největšího vývinu dětské nohy, která průměrně končí 3. rokem věku dítěte.

Pro školní věk se taktéž sportovní obuv na celdenní nošení nedoporučuje. Dítě by mělo nosit do školy kvalitní vycházkovou obuv z přírodní usně. Až v období starších školáků by se dala tolerovat sportovní vycházková usňová obuv, která je k tomuto účelu přizpůsobena. Sportovní obuv jako taková je určena pouze pro volný čas, sport a na hřiště.

 

Vycházková i sportovní obuv by měla být větší pouze o tzv. velikostní nadměrek 10 - 13 mm, což je asi o 1 číslo. U sportu se nedoporučuje těsná obuv, tzv. akorát. Stará ševcovská rada zní: "raději delší a užší". Přitom "užší" se týká objemu přes prstní klouby nikoliv ve špici. Žádná obuv se nepoddá do délky a pouze obuv z přírodních materiálů povolí do určité míry do šířky.

 

V žádném případě se z hygienických a zdravotních důvodů nedoporučuje boty dědit! Možnost přenosu plísní, ekzémů a jiných kožních onemocnění.

 

Do 8 let věku dítěte se tvoří skelet nohy a do této doby by mělo dítě nosit kotníkovou obuv z pevných materiálů. Tato obuv dětskou chrupavčitou nohu zpevňuje. Kotníková obuv je však vhodná v kterémkoliv věku.

 

Reklama

Obuv z umělých materiálů je neprodyšná, vytváří se rychleji plíseň a jiná kožní onemocnění. Obuv pro nejmenší děti do 3 let nesmí být nikdy plně zhotovena ze syntetických materiálů s výjimkou účelové obuvi (např. holínky). Smí se použít useň, textil a syntetické materiály, které mají normou stanovenou propustnost pro vodní páry. Ze syntetických materiálů a koženek je dovoleno vyrábět pouze obuv sandálovou či obuv otevřených střihů.

 

Lidská noha začíná být čitelná kolem 1. roku věku dítěte. Již v této chvíli je třeba začít nebo připravit se na léčbu ortopedických vad. Krom nákupu vhodné obuvi a ortopedických pomůcek je třeba navštívit též odborného lékaře - ortopeda.

 

Dětskou nohu nemůžete pokládat za zmenšenou kopii nohy dospělého člověka, jak po stránce anatomické, tak fyziologické. Kostru nohy dítěte totiž tvoří převážně měkké a poddajné chrupavky, nožní klenba se vyvíjí mnohem později. Zatím jsou jen kosti nožičky vašeho dítěte pokryty silným tukovým polštářem. Opticky se tedy může zdát, že chodidlo má zcela plochý tvar, ale jde skutečně jen o tukový polštářek, který nohu chrání před prochladnutím nebo přetěžováním. Jak tukové polštářky postupně mizí, objevují se klenby i na povrchu nohy. Tento proces inovace tukového polštáře bývá ukončen až ve věku kolem 6 až 7 let.

 

Nejen v době po porodu, ale mnohdy i tehdy, kdy děti podnikají své první krůčky, mají jejich nohy tvar písmene ?o?. Během dalších dvou nebo tří let se často mění na tvar písmene x. Ale vše je obvykle jen otázkou dalšího vývoje. Kolem šestého roku věku dítěte už se nohy většinou rovnají, a pokud máte stále pocit, že s tvarem nohou vašeho dítěte není všechno úplně v pořádku, na vině může být nedostatek vitaminu D nebo dědičná dispozice. 

 

Noha dítěte potřebuje pro dobrý vývoj úplnou volnost a možnost trvalého procvičování nožní svaloviny. Proto by kojenci a batolata měli zůstat neobuti co nejdéle, aby jejich nožky měly dostatek volnosti pro procvičování svalstva. Zásadně nebraňte dětem v běhání naboso po přírodním terénu, jako je například tráva a písek, doma jim umožněte pohyb naboso nebo jen v ponožkách po měkkém koberci. V žádném případě by se však malé děti neměly pohybovat po tvrdých, nebo studených podlahách. Četné výzkumy biomechaniky chůze batolat potvrdily, že děti v tomto období nejlépe drží rovnováhu, pokud jsou bosé, tzn. že obuv v tomto věku slouží pouze jako ochrana, nikoliv jako opora. Nechte tedy děti pohybovat se zcela podle jejich uvážení. Ať poskakují, chodí po špičkách nebo po patách, přelézají překážky. Samy sobě tak ordinují tu nejlepší rehabilitaci pro správný vývoj nohou. 

 

Dnešní mladé maminky začínají s obouváním zbytečně brzy. První obuv s klidem kupte dítěti až tehdy, když začíná trávit převážnou část dne na vlastních nohou a především, začíná-li chodit ven - od 6 až do 13 měsíců, nebo i později. Obouvejte jim ale takové botičky, které jsou dostatečně prostorné v prstní části, vyrobené z měkké usně nebo textilu, vybavené ohebnou, pružnou, ale tvarově stálou podešví a mají nízký, ale do plochy co nejširší podpatek. Pro nejmenší děti je vhodná obuv kotníčkového střihu, šněrovací nebo uzavíraná na sponu nebo suchý zip. Patní část svršku u dětské obuvi musí být vyztužena tuhým opatkem. Pro teplé letní dny, ale i jako domácí přezouvací obuv, jsou nejvhodnější usňové nebo textilní sandálky. Jinak by dítě optimálně mělo mít během roku k dispozici 4 - 6 párů bot. Jeho nožička se totiž mění v průměru o dvě až tři čísla ročně.


Zdroj: www.bata.cz

Reklama

Komentáře

věra (Pá, 21. 4. 2006 - 22:04)
Píšete zde, že malé dětí mají i doma běhat bosy, pokud je to na koberci. Já se ve škole (šedesátá léta min.století)učila, že je zdravé běhat bosky jen venku na nerovném povrchu u doma je třeba dávat dětem lehké kožené vzdušné kotníčkové botičky,jinak hrozí, že budou mít plochou nohu. To jsem také u svých synů-batolat praktikovala, tenkrát se právě takové botičky za 12Kč prodávaly. Mé vnučky běhají doma celý den bosy, prý se jim potí nožičky (není divu z těch umělých ponožek). Teď jsem se dozvěděla, že je to vlastně dobře, výzkum je zřejmě výskum, vše se mění, ale mepřesvědčilo mě to. Starýho psa novým kouskům prostě nenaučíš.
Pavla (Ne, 23. 4. 2006 - 15:04)
Ortopéd nám předepsal ortopedické boty od DZO a jsme spokojení a pomáhájí
Návštěvník (Čt, 4. 5. 2006 - 02:05)
Chtěla bych všechny rodiče upozornit, aby svým ratolestem nekupovaly jako domácí obuv kanady, neboť jimi mohou zašlápnout případného probíhajícího tarbíka.
26.10.2006 gabča (Čt, 26. 10. 2006 - 21:10)
Snažím se svému synovi kupovat kvalitní obuv. Ale opravdu nevím jestli cena a značka např. Baťa a Stival, Pedy... jsou opravdu zárukou kvality.Se žirafkou nenám šanci při velikosti 28. Také kotníčkovou obuv této velikosti byl problém sehnat a to jsem ještě nevybrala zimní boty. Vždy si přečtu jak má dobrá a pohodlná obuv vypadat a pak v obchodě nevím jestli to co koupím je to pravé. Prosím poradte nějakou šikovnou prodejnu v okr. Přerov,Olomouc,...Děkuji
karel (Po, 25. 2. 2008 - 10:02)
lol
katkaV (Čt, 19. 6. 2008 - 21:06)
Objevily jsme s dcerkou prodejnu Žirafka v Brně na náměstí 28. října 17 (adresu mám z letáčku - je to naproti parku kousek od sanitek, brňáci ví). V prodejně je bezkonkurenční výběr, vesměs samé české značky jako Fare, DPK, Santé, Pegres a ještě jiné, taky tam mají německé Birkis a rakouské Superfity. Prodejna je nová a příjemná, paní se nám tam maximálně věnovaly, poradily, nožku změřily, absolutní spokojenost. Cenově taky perfektní, za nižší cenu jsem pak koupené sandálky neobjevila ani v e-shopu na internetu. Můžu všem jenom doporučit.
Jiřina (St, 9. 7. 2008 - 19:07)
Nejlepší zkušenosti mám s německou firmou Elefant. Celokožené, výborně šité botky pro různý příležitosti, k dostání ale jen v obchodech Deichmann. :( Musím si pro ně jezdit celkem daleko. Ale nelituju.
soňa H (St, 22. 10. 2008 - 23:10)
Mohu potvrdit spokojenost s nabídkou obuvi v prodejně Žirafka v Brně.Já i moje kamarádky tam chodíme nakupovat již pravidelně.Líbí se mně značka KTR od firmy Konsorcium T+M a Superfity.Kvalita za rozumnou cenu.
Věrka (St, 21. 10. 2009 - 20:10)
Mám dvě děti (4,5 a 16 měs.) Botky kupuji zásadně kožené, kotníčkové, uvnitř boty s klenbou a s dobře ohebnou podrážkou. Nejvíce kupuji od firem DPK Zlín, Fare Val. Klobouky nebo KTR od firmy Konsorcium T+M z Blanska. Nikdy nás nezklamaly.
Kája (Pá, 28. 10. 2011 - 11:10)
Snažím se svému synovi...No, přímo v Přerově se od 1.11. otevírá prodejna Zdravé botičkya na Wilsonově 8. Při pohledu přes sklo to vypadá, že budou mít spoustu zboží a na stránkách www.zdraveboticky.cz inzerují, že budou mít zastoupení spousty výrobců. Tak já určitě vyzkouším.
d (Pá, 28. 10. 2011 - 11:10)
Mela jsem moznost sledovat diagnostiku nohou a sama si to i vyzkusit vcetne povidani o zdrave obuvi.Rikali presne to,co pise vera z prvniho prispevku.Chodit bos ano,ale jen venku v prirode.Jinak ani nahodou a snad nejhorsi je chozeni bosky doma-i na koberci.Skodi to dospelym i detem a opravdu z toho byva plocha noha.
abbe (Čt, 6. 11. 2014 - 07:11)
...Do 8 let věku dítěte se tvoří skelet nohy a do této doby by mělo dítě nosit kotníkovou obuv z pevných materiálů...

ŽVÁSTY!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Boty (Po, 16. 2. 2015 - 21:02)
Dobrý den,
u dětí jsou kvalitní boty snad ještě důležitější než u dospělých. Dětem se nožičky vyvíjí, takže si zaslouží kvalitní oporu. Dobrá je značka Vans - jsou kvalitní, cenově přijatelné a mají hodně modelů pro děti i dospělé http://www.vansboty.cz
v (Čt, 26. 3. 2015 - 23:03)
Naše děti nosí obuv prestige jeden chodí do školky a druhy do školy už ale maji pomotane čísla ten školák ma číslo 33 a ten co chodí do školky ma číslo bot 36 i na ortopedii říkali ze je to divné ale prý jse to časem i věkem změní tak nám bylo povezeno...
Školák (St, 28. 8. 2019 - 18:08)
Tak jdu do školy a vyjdu v prestizkach mám úplně nové modré dennimky na dva suché zipy je mne 12 let a je možné že mám tak malou nohu 34 a na tělocvik mám ještě ty starší model zlutocerne myslím že číslo 32 to jsou toto číslo jsem měl v 10 letech nevím proč v takovém věku mám malickou nohu jeto normální kdyby my 5 až 8 let a mít malou nohu s těmito čísly tak to je normální a pochopím to v osmi jsem měl 27,5 ale už jsem začal nosit obuv prestige dětské.
Reklama