Reklama

Aromaterapie zmírňuje stres a vyvolává šťastné vzpomínky

Péči o psychiku dětí ve školách, krizových centrech i v domácím prostředí by mohla podpořit aromaterapie.

Aromaterapie využívá reakce těla na vůni, kdy třeba levandule dokáže zmírnit stres, i čichovou paměť a vzpomínky na šťastné momenty, řekla ČTK Anna Krutová, organizátorka Aromakonference, která se konala Brně. K debatě o přínosech aromaterapie na dětskou psychiku se sjelo na 80 odborníků.

"Aromaterapie pracuje s látkami v podobě éterických olejů a hydrolátů. Při práci s těmito vůněmi se potkávají dva účinky. Jednak reakce těla, například máme výzkumy na to, že po deseti minutách inhalace levandule lékařské klesá hladina stresového hormonu kortizolu v krvi. A za druhé můžeme využít individuální čichové paměti člověka. Pokud někomu, kdo je v psychické nepohodě dáme přivonět k něčemu, co je mu příjemné nebo mu připomíná šťastné chvíle v životě, nálada se mění do několika minut," řekla Krutová. "Využíváme toho, že naše reakce na čich řídí limbické centrum v mozku. A to je stejné místo, odkud se řídí například stresové reakce," dodala.

Letošní ročník konference se s ohledem na zkušenosti terapeutů zaměřil na psychiku dětí. "Ambulance psychiatrů a psychologů jsou přetížené. Se sebepoškozováním, poruchami příjmu potravy nebo úzkostmi se děti a jejich rodiče potkávají stále častěji a vyhledávají odbornou pomoc. Aromaterapie v Česku nyní zažívá největší rozmach při péči o rodiče a děti v porodnicích a pak o pacienty v paliativní péči. Aromaterapii tedy můžete aplikovat i v klinickém prostředí," sdělila. Využívání aromaterapie při péči o psychiku a zvlášť o tu dětskou je podle ní nicméně v tuzemsku stále ojedinělé.

Nizozemský psycholog Jonathan Benavid, který pracoval s traumatizovanými dětmi, na přednášce představil, jak lze prostřednictvím aromaterapie změnit náladu. Věří, že prostřednictvím vůně lze negativní emoce nahradit pozitivními. Ať už na základě jejího chemického složení, kdy éterické oleje ovlivňují činnost centrální nervové soustavy, a nebo podle čichové paměti. Pacientům lze třeba prostřednictvím vůně vanilky, skořice nebo pomeranče vyvolat vzpomínky na dětství, kdy byli šťastní. Dítěti, které cítí tíhu, muže pomoci svěží květinová vůně. "Je to velice individuální a je potřeba pracovat s klientem na míru," dodala.

Reklama

ČTK

Reklama

Komentáře

Reklama