Reklama

Zdraví národa prokázalo: Češi mají vážné kardiovaskulární potíže

Špatná životospráva, téměř nulová prevence a podceňování prvních příznaků ? to jsou hlavní důvody častých závažných onemocnění srdce a oběhové soustavy u Čechů. To, jak špatně na tom Češi jsou, potvrdily také výsledky bezplatného plošného screeningu, který realizovala společnost synlab czech v rámci svého preventivního programu Zdraví národa. Problémy s cholesterolem má téměř polovina populace, více než desetina se potýká také s problémy s triacylglyceroly.

V rámci bezplatného vyšetření zaměřeného na kardiovaskulární nemoci bylo v odběrových pracovištích společnosti synlab vyšetřeno téměř 2 300 pacientů. Byl přitom sledován celkový cholesterol, triacylglyceroly, HDL cholesterol a LDL cholesterol. Tedy základní látky, které kardiovaskulární onemocnění organismu výrazně ovlivňují.

„V souhrnu lze říci, že téměř polovina vyšetřených mužů a žen má zvýšený celkový cholesterol a LDL cholesterol, nebo snížený HDL cholesterol. Triacylglyceroly jsou zvýšené jen v 11,7 %,“ říká MUDr. Ladislav Krajči, lékař společnosti synlab.

Jak dodává, v ČR ročně umírá až 60 % osob na komplikace aterosklerózy, především na infarkt myokardu a cévní mozkové příhody. Průměrný věk dožití u mužů a žen v ČR je v průměru o 10 let kratší než v Japonsku nebo ve Švédsku. „Téměř polovina vyšetřených mužů a žen mělo významnou poruchu lipidového spektra. Toto zachycené zvýšené kardiologické riziko v budoucnosti může těmto osobám nepochybně zhoršit kvalitu života nebo život těmto osobám významně zkrátit,“ upozorňuje MUDr. Krajči.

Jaké byly výsledky vyšetření detailně?

Reklama

Celkový cholesterol byl zvýšený u 52 % žen a u 41 % mužů. Triacylglyceroly byly zvýšené u 16 % žen a méně než u 0,5 % mužů, byť s jednou extrémní hodnotou. HDL cholesterol mělo snížený 16 % žen a 11 % mužů, naopak zvýšený byl u 38 % žen a u 11 % mužů, u žen i nad 3 mmol/l, což je dnes posuzováno též jako aterotrombotický rizikový faktor. LDL cholesterol byl zvýšený u 52 % žen a 53 % mužů.

Jaká opatření přijmout, abychom se vyhnuli nemocem srdce a cév?

Aktivní fyzický pohyb minimálně 30 minut denně či alespoň 150 minut týdně.
Při nově diagnostikovaném diabetes mellitus 2. typu a souběžně léčené hypertenzi a současném BMI > 25 kg/m2 je doporučena redukce hmotnosti pacienta o 5 %.
Úprava spotřeby alkoholu s maximem 2 dcl vína či 0,5 l piva denně.
Snížení spotřeby volných cukrů ve stravě.
Zvýšení vlákniny ve stravě. 
Snížení celkového příjmu tuků a nahrazení nasycených tuků tuky nenasycenými.
Odvykání až zákaz kouření. 
Každodenní spotřeba zeleniny a ovoce.

Reklama

Komentáře

Kateřina (Út, 3. 5. 2016 - 07:05)
Zase kecy.
Vyšší hladina cholesterolu nemá přímý účinek na kardiovaskulární potíže. Dělaj vlny jen aby prodali statiny.
Petr (Út, 3. 5. 2016 - 07:05)
Souhlas, mně po 10 letech užívání statinů cholesterol sice klesl, nicméně koronární tepny se ucpaly tak, že to muselo být řešeno chirurgicky bypassem. Hlavním účinkem statinů bylo, že se mně masivně zhoršila cukrovka.
Reklama