Reklama

Těhotenství a snížená funkce štítné žlázy

Default User Image
Hanka (So, 14. 10. 2023 - 18:10)

Dobré stravovací návyky při snížené funkci štítné žlázy:

Při nízké funkci štítné žlázy (hypotyreóze) můžete zvážit některé stravovací a výživové změny, které mohou pomoci podpořit vaše zdraví štítné žlázy a celkové pohody. Zde jsou některé potraviny a stravovací zásady, které jsou obvykle doporučovány pro lidi s hypotyreózou:

  1. Jódem bohaté potraviny: Jód je klíčovým minerálem pro správnou funkci štítné žlázy, a nedostatek jodu může zhoršit hypotyreózu. Vhodné potraviny obsahující jód zahrnují mořské plody (jako je ryba, řasy a krevety), jodizovanou sůl a mořskou sůl. Pamatujte, že přílišný příjem jodu by také mohl být problém, takže konzultujte s lékařem ohledně optimálního příjmu.
  2. Potraviny bohaté na selen: Selen je dalším minerálem důležitým pro zdravou funkci štítné žlázy. Potraviny bohaté na selen zahrnují ořechy, semínka, ryby a drůbež.
  3. Potraviny obsahující zinek: Zinek je dalším minerálem, který může být užitečný pro štítnou žlázu. Vhodné potraviny zahrnují hovězí maso, kuřecí maso, semínka a ořechy.
  4. Výživa bohatá na vitamíny B: Vitamíny B, zejména B12, jsou důležité pro normální funkci štítné žlázy. Můžete je najít v masu, rybách, vajec a mléčných výrobcích.
  5. Potraviny bohaté na vlákninu: Vláknina pomáhá udržovat stabilní hladinu cukru v krvi a podporuje zdravé trávení. To může být pro lidi s hypotyreózou užitečné, protože někteří mohou mít náchylnost k zvýšené hmotnosti. Vhodné potraviny obsahující vlákninu zahrnují ovoce, zeleninu, celozrnné obiloviny a luštěniny.
  6. Omezení potravin s vysokým obsahem sóji: Některé výzkumy naznačují, že nadměrný příjem sóji může ovlivnit funkci štítné žlázy. 
Terka (St, 7. 7. 2010 - 00:07)

Mám odmalička štitnu žľazu. A chcela by som mať dieťa. Je to možne otehoteť? Chcela by som aby mi niekto poradil či je to dobré mať dieťa aj ked je niektorá žena na celý život chorá ako ja.

Default User Image
Hanka (So, 14. 10. 2023 - 18:10)
  • Snížená funkce štítné žlázy může ovlivnit těhotenství, a proto je důležité, aby těhotné ženy byly sledovány na hladinu hormonů štítné žlázy. 
  • Důsledky hypotyreózy pro těhotenství: Nezachycená nebo neléčená hypotyreóza může mít negativní vliv na těhotenství. Může zvýšit riziko potratu, předčasného porodu, nízké hmotnosti novorozence a dalších komplikací. U těhotných žen může hypotyreóza také zvýšit riziko vzniku preeklampsie (těhotenské hypertenze).
  • Léčba hypotyreózy během těhotenství: Pokud je u těhotné ženy diagnostikována hypotyreóza, lékař obvykle předepíše léčbu hormonální náhradou štítné žlázy, jako je syntetický hormon tyroxin (T4). Důležité je, aby žena dodržovala léčebný plán a pravidelně se kontrolovala u lékaře, protože během těhotenství může být potřeba upravit dávku léku.
  • Monitorování během těhotenství: Těhotné ženy s hypotyreózou by měly být sledovány lékařem po celou dobu těhotenství. Bude prováděno monitorování hladin hormonů štítné žlázy a přizpůsobování léčby podle potřeby. Také je důležité dodržovat zdravý životní styl a stravovací návyky, které podporují normální funkci štítné žlázy. 
Zlata (Út, 25. 5. 2010 - 11:05)

Mě přišli na sníženou...Pokud v těhotenství nebereš léky na sníženoz funkci štítné žlázi a nebo sis jejich dávku nenechala upravit opravdu ti hrozí veliké riziko že tvé miminku bude mít buď Dawnův sindrom a nebo jiný druh retardace.

alena (Út, 11. 5. 2010 - 22:05)

Ahoj všem,je mi...ahoj.
mám 3 leteho syna, pak jsem
3 x otehotnela a 3 x potratila :( a ted mi nasli snizenou fci stitne zlazy. dr. rikal, ze to je ta pricina potratu.

15.04.2010 14:39 (St, 14. 4. 2010 - 14:04)

Ahoj všem,je mi 29let

Potřebuju poradit,přet rokem a pul sem začinala se lečit ze štitnou žlazou,mam sniženou funkci štitne žlazi.Snažim se otěhotnit a nejde to ,mate s tim něgdo skušenost?diki moc za odpovět

Andy (St, 13. 1. 2010 - 08:01)

chci se zeptat.je mi 32 let...Mě přišli na sníženou fci štítné žlázy cca v 8 letech. Od té doby užívám Euthyrox v dávkách, které mi dr. případně upravuje podle výsledků z krve. Když jsem byla těhotná poprvé, neměla jsem zrovna endokrinologa, tak jsem léky nebrala a když jsem dr. našla, dostala jsem pěknýho sprďáka. Léky se obzvlášť v těhu musí prý brát. Teď jsem těhotná podruhé a léky beru. Už jsem za půlkou těhu a jdu tam teˇpoprvý, tak se bojím, abych nedostala zase vynadáno, že jsem tam nepřišla dřív...
O spojitosti s Downovým syndromem a sníž. fkcí šž jsem četla poprvé...

Misa (Po, 11. 1. 2010 - 16:01)

Máte s tím někdo zkušenosti?...Ano,musim rict ze to bylo v pohode.Mela jsem zvysene davky v tehu a pak i pri kojeni,pry pro vznik a udrzeni laktace.Mimi v poradku,kojila jsem az do dnes do rana :) tj do roku veku syna.Uz mesic mam zase davku euthyroxu jako pred tehu. Otehotnela jsem velmi rychle,proste bez problemu.Nenechte se strasit,vse je velmi individualni.Chce to hlavne duveru ve sveho dr a nestresovat se-samozrejme v mezich moznosti :) p.s. je mi 31let,takze zadne extra poupatko

jiřina (Čt, 7. 1. 2010 - 19:01)

chci se zeptat.je mi 32 let mám sn.funkkci š.ž.od 16let.mám se něčeho bát kdybych chtěla do dvou let otěhotnět a mít první dítě?

Soňa (Pá, 23. 10. 2009 - 09:10)

Chtěla bych se zeptat. Nikdy předtím sem problémy se štítnou žlázou neměla (možná sem o tom ani nevěděla) Doktorka mě poslala k endokrinologovi v prvním trimestru a výsledky sem měla v pořádku, ale přesto mi řekla, že musím na další krevní testy za měsíc, že prý se hodnoty můžou zhoršit když sem těhotná. no samozřejmě při dalších testech mi vyšlo toto : Iktericita 0 , Hemolýza 0, TSH 1.89
patologické : chylozita 1 (vůbec nevím co to má být chylozita)
T4 volný 11.2
ZAjímalo by mě co mám na tom to špatné. a jaké jsou hodnoty TSH a T4 pro stanovení pro hypotyreosu. Měla bych brát euthyrox 50 - 1 denně. a taky dotaz když mám sníženou funkci tak je snad dobře, že beru těhotenstké vitamíny s jodem ?
Když neberu při těchto hodnotách euthyrox může to mít špatný vliv na miminko? děkuji

Jana (So, 3. 10. 2009 - 17:10)

Před rokem jsem vysadila antikoncepci a "nechala to koňovi". Před měsícem jsem přešla k jinému praktickému lékaři, který se mě ptal na rodinnou anamnézu a poslal mě na různá vyšetření, mimochodem také na ŠŽ. Na endo se mě paní doktorka ptala, jestli chci miminka, protože s takovou bych do toho rozhodně nepřišla. Naštěstí jsme se nesnažili, zatím jsme tomu nechávali volný průběh, takže jsme se nestresovali, ale řeknu vám, že občasná výměna praktika je užitečná.

Mary (Čt, 26. 4. 2012 - 14:04)

Ahojky...uplne se desim jak to tady ctu...jsem v 5tt+6 a dnes na endokr. vysetreni mi lekarka zdelila ze mam snizenou funkci sz+ 5mm cystu na prave strane ...mam strach aby bylo miminko v poradku ... :(

SARAH (Po, 7. 11. 2011 - 13:11)

AHOJ HOLKY!MAM SNIZENOU...omlouvam se všem udela jsem chybu...brala jsem letrox 125 ne 120.

SARAH (Út, 1. 11. 2011 - 12:11)

AHOJ HOLKY!MAM SNIZENOU FUNKCI....OBJEVILA SE MI ASI ROK PO NAROZENI DCERY,KTERA MA 13LET.TED MAM ROČNIHO SYNA:-))TEHOTENSTVI BYLO UPLEN SUPROVEE!!!PRIBRALA JSEM JEN 7KG.A KE VSEMU SE MI TA STINA ZLAZA UPRAVILA..PRIPADALA JSEM SI STIHLEJSI V OBLICEJU!VUUBEC JS.NEBYLA OTEKLA ANI NOHY!!!BRALA JS.LETROX 120.A DOPOSUD HO UZIVAM.MALY JE ZDRAVY!TUKYTUKY......OTEHOTNELA BYCH ZNOVU,ALE ROKY NEDOVOLUJI..VSEM VAM HOLKY DOPORUCUJI CO NEJDRIVE OTEHOTNET DOKUT NEMAMTE VIC JAK 35...TO TELO SI STEJNE DELA CO CHCE A KOOR HORMONY.ME BYLO RECENO ZE NEMUSIM TEHOTENSTVI DONOSIT A JINE BLABOTY....JEN BYCH CHTELA TEN HORMON ZPET KTERY MAME V TEHOTENSTVI A PAK JESTE 6TYD.PO PORODE...TED MAM VIC KG NEZ JS.MELA V TEHOTENSTVI...

Tereza (Čt, 26. 5. 2011 - 08:05)

Já se léčím se sníženou funkcí štítné žlázy asi deset let, mám zdravou 5 letou dcerku a to jsem v těhotenství na kontroly nechodila pač mě tam doktor neposlal a mě to nenapadlo. Teď jsem znovu těhotná na endokrinologii jsem byla a beru léky. A mělo by být vše ok. když se vše hlídá. Tak snad ano. Termín jsem měla včera, tak už se to brzy dozvím:)

salsa (Po, 4. 4. 2011 - 18:04)

Mám odmalička štitnu...měla jsem papilární karcinom št. žlázy, před deseti lety, a zároveň mi potom zjistily polycistická ovaria, ale teď jsem těhotná a zatím je vše v pořádku. musíš se poradit s endokrinologem a v každém případě si nechat okamžitě, jak zjistíš, že jsi těhotná, upravit dávky léků. měl by ti nechat; dělat odběry každý měsíc až šest týdnů. doufám, že je miminko v pořádku, to zatím není 100%, ale doufám, že to tak bude

Inka (Pá, 6. 4. 2007 - 18:04)

Díky moc za podporu. Jsem ráda,že se ti podařilo vyhnout operaci.Osobně si myslím,že i u mě to bylo předčasné a možná zbytečné,vlastně jsem si do poslední chvíle myslela,že mi odstraní jen část (doktor mi tak nějak zapomněl sdělit,že mě posílá na totální strumectomii) a podle následného rozboru šž v laboratoři zjistili,že v době operace šlo už jen o ustupující zánět. Některé věci se už ale nedají vrátit a tak žiju s tím co mám. Je pravda,že si člověk musí hlídat šž už pořád, docela důležité je se co nejmíň stresovat a nejlíp vůbec nepít kávu s kofeinem (to jsem nastudovala z výsledků odborných výzkumů v zahraničí). Ale to záleží na tobě, hlavně ti přeji hodně štěstí a pohody, ať je všechno tak jak má být. Jo,a hezké Velikonoce :-)

zdenka (Čt, 5. 4. 2007 - 13:04)

Inko, to je moc smutný příběh, držím ti pěsti, ať to dobře dopadne. Je to opravdu těžké s těmi doktory. Snad najdeš lepšího. Je fakt, že v těhotenství se hladina hormonů šž musí hodně hlídat, častěji než normálně a dávka se načítá jak pro matku, tak pro dítě. Tak hodně síly a neboj se.
Já jsem se operaci od začátku bránila proto, že jsem slyšela, že tělo se s tím odstraněním nemusí úplně smířit a může to přispět i k neplodnosti nebo jiným potížím. Změnila jsem doktora, ten nový řekl, že operace u mě není nutná, a po zklidnění šž a pravidelných kontrolách věřím, že bude i u mě vše OK. Měla jsem zvýšenou činnost, nyní jen přetrvává zánět, ale to je pod kontrolou. Smířila jsem se s tím, že jak jednou začnou problémy se šž, tak se to musí hlídat už napořád.

Inka (Čt, 5. 4. 2007 - 10:04)

Zdravím všechny a přeji krásné jaro.Já jsem měla zvýšenou funkci šž a po operaci jsem teď nemám žádnou šž a musím denně dobírat hormon.Všechno ok,až na to,že jsem otěhotněla a do 10.týdnu všechno super,ale pak mimi prostě přestalo růst.V té tobě prý spotřebuje k růstu hodně hormonu šž a asi jsem ho neměla dost,tak umřelo a musela jsem jít na potrat.Je mi z toho pořád dost smutno.Přestěhovala jsem se a chci se přihlásit k novému endokrinologovi,ale všichni tady mají plno,tak nevím,co dělat,protože se chceme znovu pokusit o otěhotnění,ale mám strach,aby to bez pořádného lékařského dohledu nedopadlo stejně.Tak se dnes chystám zajít osobně na ambulanci a přemluvit doktorku,ať mě k sobě zaregistruje.Je to šílené,že se člověk musí v dnešní době tak dožadovat vyšetření.

lucie (Čt, 29. 3. 2007 - 13:03)

ahojte,tak já se léčím taky na sníženou funkci štítné žlázy,již 4 roky -jsem strašně unavená mám úplně suchou pokožku,bolí mě hlava a 6 rokem i po ivf neumím otěhotnět.Beru taky půl tabletky denně říká doktor že je to dobré ale já mu nevěřím a za měsíc jdu k specialistovi.kdyby to bylo dobré můžu v pohodě otěhotnět a nemám tak zdravotní problémy.zjistily mi to jak jsem zkolabovala ,protože jsem neuměla dýchat,pořád mě dusí a ještě k tomu pořád přibírám a to držím přísnou dietu-rýžové-takové ty polystyreny jak tomu říkám..zajímejte se o vašem stavu!!!!

Reklama

Přidat komentář