Reklama

5 mikroživin, které nevynechat v těhotenství!

Těhotenství s sebou přináší mnoho změn, se kterými se tělo musí vypořádat. Správný vývoj miminka v bříšku je předpoklad zdravého dítěte. Péče by však měla začít již před otěhotněním, skvělý zdravotní stav ženy je předpokladem dobré kondice plodu. Kombinace několika základních mikroživin (železo, měď, jód, vitamín D3, kyselina listová, omega-3 mastné kyseliny a lactobacily) je pro vývoj plodu zásadní.

Těhotenství je pro tělo velmi náročné období, které každá žena prožívá jinak intenzivně. Pro někoho to může být čas pohody, relaxace a celých 9 měsíců si užívá, pro spoustu žen je to ale doba nevolnosti, oteklých kotníků a dalších přidružených potíží. Ať už tyto dny prožíváte jakkoliv, dostatečný příjem jak makro, tak i mikroživin je základ. Nikdo by ale během těchto dnů neměl prožívat strach, zda bude miminko v pořádku, protože stres působí negativně na vývoj plodu.

Základní stavební kameny pro bezproblémový průběh těhotenství jsou:

Lactobacillus rhamnosus HNOO1

Je prokázané, že konkrétně kmen Lactobacillus rhamnosus HNOO1 hraje velice významnou roli právě ve snížení výskytu alergií, zejména atopických ekzémů, u dětí. „Série studií popisují významný pokles výskytu alergií u dětí, jejichž maminka užívala L. rhamnosus během těhotenství a kojení. V studiích se zaměřili i na jednotlivé typy alergií, přičemž nejlepší efekt vlivem laktobacilů byl dosažen u atopických ekzémů, potravinových alergií a pylové či senné rýmy,“ říká k užívání tohoto probiotika v období těhotenství a laktace gynekoložka MUDr. Miluše Mouková.

Reklama

Železo a měď
Nejčastějším problémem, se kterým se v praxi setkává MUDr. Radka Gregorová, je nedostatek železa. „Železo se společně s mědí podílí na krvetvorbě a jeho doplněním ve stravě můžete předejít únavám, bolesti hlavy či závratím,“ dodává. A s tím souvisí i příjem vitamínu C, který napomáhá vstřebávání železa ze stravy. Měď je zároveň důležitá pro správnou funkci a rozvoj nervového systému.

Kyselina listová
Jinak také vitamín B9 se podílí na růstu zárodečných tkání a reguluje dělení buněk. Důležitý je hlavně v začátku těhotenství, kdy snižuje riziko rozvoje vrozených vývojových vad nervové trubice.

Omega-3 mastné kyseliny
Mozek a celou nervovou trubici mají pod palcem také Omega-3 mastné kyseliny, které se starají o normální rozvoj mozkové kůry a tím i paměti, vnímání a myšlení. Jejich minimální příjem na den je v těhotenství doporučován na 200 mg. Děti, které v prenatálním období přijímají dostatečné množství těchto kyselin, mívají vyšší IQ, lepší psychomotorický vývoj a vyšší porodní hmotnost. Vyšší koncentrace omega-3 mastných kyselin v mateřském mléce podporuje imunitu dítěte, doporučuje se tak jejich zvýšený příjem i v období laktace.

Jód a vitamín D3
Jód zajišťuje správné fungování štítné žlázy, která produkuje hormony řídící látkovou výměnu, růst a psychomotorický vývoj plodu. Vitamín D3 se zase podílí na tvorbě kostní hmoty a správném fungování imunitního systému.

Zajištění dostatečného množství všech těchto mikroživin je předpokladem pro správný vývoj plodu a následně i růst miminka. „Zároveň maminka předejde problémům jako je lámavost nehtů a vlasů, vypadávání vlasů, akné, či záněty ústní dutiny, které jsou právě spojené s nedostatkem vitamínů,“ říká gynekolog MUDr. Vladimír Slavík.

Reklama

Komentáře

Petra (St, 10. 10. 2018 - 14:10)
Kyselinu listovou jsem v těhotenství brala, to je takový základ. K tomu železo, protože jsem ho měla nedostatek. A ještě se přikláním k vitamínu D3, kvůli oslabeným kostem a zubům, ty trpí nejvíce. Důležité ale je vybrat si kvalitního výrobce, ideálně toho, co vyrábí léčiva jako taková a ne pouze doplňky stravy, tam nikdy nemáte jistotu...
krybernat (Čt, 1. 11. 2018 - 02:11)
Super článek, díky!
Janka (So, 28. 9. 2019 - 14:09)
jako těhotná jsem po celou dobu užívala Femibion. Obsahuje všechno co těhotná žena potřebuje a nic víc jsem brát nemusela
Reklama