Reklama

Laserová terapie plic pro covidové pacienty

Pacienti, kteří prodělali covidový zápal plic a stále se potýkají s jeho následky, mohou v Nemocnici AGEL Prostějov využít pokrokovou léčbu pomocí laserové terapie. Unikátní moderní léčba dokáže transformovat zjizvenou plicní tkáň zpět na funkční a elastickou, a to navíc bezbolestně a neinvazivně. Značné úspěchy přitom nyní zaznamenávají zdravotníci i při léčbě pacientů s aktuálně probíhajícími akutními covidovými záněty, a to i v těžkých stavech.

Laser se již řadu let využívá při rehabilitaci pohybového aparátu. Jeho použití při onemocněních plic je aktuální novinkou, která má ovšem vynikající výsledky.Laser je speciální typ světelného záření. Toto záření vytváří energii, která v lidských tkáních zlepšuje látkovou výměnu a podporuje protizánětlivé reakce imunitního systému, prozrazuje doc. MUDr. Petr Konečný Ph.D., MBA, primář centra léčebné rehabilitace Nemocnice AGEL Prostějov s tím, že na jeho pracovišti využívají zdravotníci terapii laserem nejen u postcovidových pacientů, ale nově i u pacientů s akutními covidovými záněty plic, a to i u nejtěžších případů hospitalizovaných na covidových odděleních ARO a JIP.

„Dosud jsme použili laserovou terapii u deseti pacientů s akutním covidovým zánětem plic. Jedná se o doplňkovou léčbu k farmakoterapii a rehabilitaci covidových a postcovidových pacientů, kdy doporučená doba je terapie dva až čtyři týdny. Někdy ale léčba a rehabilitace ale může trvat i déle než 3 měsíce, záleží na individuálním klinickém stavu jednotlivých pacientů, prozrazuje MUDr. Konečný.

Na laserovou terapii přitom typicky navazují techniky respirační fyzioterapie a manuální techniky pro korekci postury. Výsledkem je pak nejen subjektivní úleva pacienta, ale i prokazatelně lepší výsledky spirometrických vyšetření a vyšetření pomocí rentgenu.

K zahájení laserové terapie u covidových a postcovidových pacientů přitom Nemocnice AGEL Prostějov musela pořídit nový přístroj. „Na tuto terapii se využívá moderní vysokovýkonný laser, který máme zdarma na jeden rok zapůjčený od firmy BTL v rámci akce Česko nadechni se, uzavírá MUDr. Konečný.

Reklama

MK

Reklama

Komentáře

Hanka (Pá, 7. 1. 2022 - 16:01)
Četla jsem, že to má již více nemocnic. Je někde seznam?
Martin (St, 16. 2. 2022 - 17:02)
Já četl, že kromě Prostějova to mají též ve FN Brno - https://www.fnbrno.cz/unikatni-laser-pomaha-na-plicni-klinice-tem-nejtezsim-pacientum-s-covid-19/t7347 . Je možné, že to dělají i jinde, ale nic jsem nenašel.
Reklama