Reklama

Pijeme plasty!

Dle nedávné studie vědců z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd ČR se u nás v litru pitné vody z kohoutku nachází zhruba 300 až 900 částic mikroplastů. Kolik je ve vodě nanoplastů zatím nevíme.

Rizika mikroplastů
Mikroplasty(polyethylen či polypropylen) jsou inertní, tedy s organismem nereagují. Nicméně mohou obsahovat či mít na sobě navázané toxické látky, - ftaláty, bisfenol A, pesticidy, polychlorované bifenyly...
Mikroplasty zůstávají většinou ve střevech a neputují dál.

Rizika nanoplastů
Nanoplasty jsou drobnější částečky než mikroplasty. Nejsou pouhým okem viditelné, jsou stokrát či tisíckrát menší než průměr lidského vlasu. Nanočástice jsou tak malé, že jsou schopné procházet do krevního řečiště a dostávat se různě po těle. Je riziko, že mohou poškozovat stěnu cév, způsobovat změny mozku...

Plasty nejsou pouze ve vodě
Plasty obsahují i mořští živočichové. Nejhorší jsou v tomto ohledu měkkýši - mušle, sépie a „vodní žoužel“. Obecně jsou potraviny rizikovější než voda, protože organismy mají schopnost tyto látky kumulovat. Mikroplasty byly nalezeny i v mořské soli.

Dopad na naše zdraví
Zatím vědci tvrdí, že se nemusíme ničeho bát, že množství mikroplastů ve vodě není pro lidský organismus nebezpečné. Bohužel přesné dopady kumulace škodlivin z vody, jídla a vzduchu nejsou známé. Varováním by nám mělo být třeba to, že ryby v určitých oblastech pod vlivem látek napodobujících hormony (ftaláty, bisfenol A) mění pohlaví či se přestaly množit.

Reklama

Recyklace a omezování používání plastů má rozhodně význam!

Německo a některé další státy zavádějí automaty na vratné PET lahve. V Indonésii je možné platit ve veřejné dopravě místo penězi PET lahvemi.

Reklama

Komentáře

Magdaa (St, 7. 11. 2018 - 12:11)
Fuj!...už zjistili, že je máme i ve střevech.
Magdaa (St, 7. 11. 2018 - 12:11)
Dopadneme jako ti ubozí ptáci a mořští živočichové, kteří umíraji a mají plné vnitřnosti plastů. Fakt mne to hodně štve!
Reklama