Reklama

Dalsi vyroci sovetske invaze do komunistickeho Ceskoslovenska

Ivo (So, 25. 8. 2012 - 16:08)

Zažil jsem co by mazák na vojně okupaci měsíc před civilem a do smrti na tu potupu nezapomenu.Jako na jeden nápis z Prahy a vždy si jej připomenu a musím přiznat, že se toho od té doby moc nezměnilo. Ten nápis zněl: Na obranu naší banky, není třeba ruské tanky a to hovno co v ní máme, to si snadno uhlídáme! Vždy si to v srpnu připomenu!

Kacíř (So, 25. 8. 2012 - 14:08)

Borisi, řekl bych, žes to popsal naprosto přesně.
Pouze bych Tě snad doplnil svým kacířským názorem, že v důsledku té sovětské invaze a oné "neobycejne hnusne husakovske normalizace" to tu dalších 21 let jakž-takž fungovalo - blbě, ale přece. Otočit tu o 180 stupňů se tehdy nedalo a dnes jsem přesvědčený, že slabošskému Dubčekovi by se to tu vymklo z rukou a úplně rozsypalo. Tak jako se o mnoho let později Gorbačovi vymkla z rukou jeho perestrojka a rozsypal se celý tehdejší Sovětský svaz. Pokaždé, když šlo do tuhého, tak se Dubček složil a "hodil se marod" - jak při Moskevských jednáních v roce ´68, tak když měl o mnoho let později coby předseda Federálního shromáždění podepsat rozpad Československa.

Boris (So, 25. 8. 2012 - 13:08)

Co si tak vybavuju, tak treba Husaka, odsouzeneho v roce 54 jeste z vule tehdy jiz neboztika Gottwalda, kdyz jeste novopeceny prvni tajemnik nebyl dostatecne usazeny na svem trunu, Novotny ani po upevneni sve moci dlouho nechtel pustit z kriminalu, a ctizadostiveho Rudolfa Baraka, sveho ministra vnitra, dokonce nechal sam zavrit az do zcernani. Rovnez, kdyz Novotnemu vyprsel jeden z jeho presidentskych terminu, nejaky cas se ani neobtezoval zorganizovat frasku sveho znovuzvoleni tehdejsim Narodnim shromazdenim. Choval se zkratka jako vecny vladce, a pripravovat nekoho na prevzeti otezi vlady jej ani nenapadlo.

Tolerantnejsi snad Novotny byl k nekterym umelcum (treba Vojtechu Jasnemu), ktery si mohl dovolit si z nej delat obcas trochu srandy, maje pritom sam pozici jednoho z dvornich sasku.

Zdena (So, 25. 8. 2012 - 13:08)

Borisi, jsem také dříve narozená a bylo mi smutno z toho, že takřka nikdo v mé blízkosti
si už ani nevzpoměl.Já jim to připomínala a každý řekl-"Nojo, aha, ani bych si nevzpomněl.Vždyť už je to tak dávno" .
Ještě že je TV a radio,
že jim připomene to, co já v duchu vidím jako dnes. A mladší generace-pro ně je to asi takové, jako když se vzpomínalo za našich mladých let na 2.světovou válku.
Jsem ráda, že jste napsal příspěvek, s kterým souhlasím, i podle mne to tak bylo.

Návštěvník (Po, 21. 8. 2023 - 16:08)

Nedáváme otázky, ale dostáváme odpovědi. Co to?! Zvláštní, že?!

Boris (Pá, 24. 8. 2012 - 00:08)

Zas je tu druha pulka srpna, a s ni - hlavne u nas drive narozenych - dalsi vzpominka na sovetskou invazi ze srpna 1968.

Veci se mi dnes jevi tak, ze v lednu 1968, po padu diktatora Novotneho, se k moci dostala skupina naprosto naivnich, k vykonu moci nevyskolenych, nekompetentnich bolseviku. Mimo jine treba zrusili cenzuru, aniz byli schopni se predtim zamyslet, co budou jako komunisticti vladci delat s verejnosti a medii, kterym bude dovoleno si svobodne rikat skoro cokoli.

Sovetsky vudce Breznev pak Dubcekovi a jeho nejblizsim spolupracovnikum celkem predvidatelne vyhrozoval, ze pokud si neudelaji v partaji a cele zemi poradek, budou ho muset delat Rusi. Dubcek vsak na to jiz nebyl schopen brat ohled, jelikoz udalosti dostaly rychly spad, ktery on uz nedokazal zastavit.

Cele to podle meho svedci o tom, ze v predchozi Novotneho ere nebyl nido pripravovan na prevzeti otezi moci po starem diktatoru. Ten se bal konkurence jako cert krize a kazdeho jen trochu ambiciozniho partajnika si drzel od tela, obklopuje se misto toho jen neschopnymi a k vlade nepouzitelnymi vlezprdelniky. Kdyz uz pak byl Novotny dostatecne stary a zprotiveny domacimu publiku i Moskve, slo jej tedy sice svrhnout, ale ti, co jej vystridali, byli bez pouzitelnych politickych zkusenosti, k moci prisli jako slepi k houslim a predstavovali si jeji vykon jako Hurvinek valku. Diky tomu tez v rekordne kratke dobe prakticky pouheho pul roku privolali ruske tanky, a potazmo tak i nastup neobycejne hnusne husakovske normalizace.

Reklama

Přidat komentář