Reklama

JHVH (Jahve,Jehova) - jediný živý Bůh

qui (St, 30. 4. 2008 - 13:04)

Ilona
Proč musíš nutně přesvědčovat ostatní a nenecháváš jim možnost volby? Připomíná to katolické misionáře /neberu jim ostatní zásluhy/, kteří napřed převraceli pohany na pravou víru /pravou podle jejich přesvědčení/ a Až teprve potom se starali o jejich zdraví, vzdělání a podobně. Proč je museli nutně předělávat k obrazu svému?
Jinak čtu již pár let - ne sice pravidelně - váš časopis Probuďte se. Strážnou věž už ne.Jsou v něm velmi často poučné a zajímavé články, i o vztazích mezi lidmi, ošetřování nemocných, které se dají použít v širším měřítku. Ale proč je nutné to všechno - promiňte ten výraz, jiný mně nenapadá -roubovat na Jehovu?
Navíc to, co tady píšeš, nápadně připomíná právě ty články ze Strážné věže a podobné.

racek (St, 30. 4. 2008 - 13:04)

Šarí, zajímavé poznámka, to se ti povedlo, nemám moc právo se k tomu vyjadřovat, jelikož jsem Bibli nečet a číst nebudu, ale nesmíš jí brát doslova, je v ní mnoho pravd, ale také mnoho tlachů. Ještě jen, že Kristus zemřel dobrovolně, tak jako všechny velké bytosti, chtěl svým činem ukázat lidem cestu:-)

racek (St, 30. 4. 2008 - 13:04)

Ilono, mně Boha nemusíš přdstavovat, já vím moc dobře jaký Je.

L (St, 30. 4. 2008 - 13:04)

Šárí, souhlasím, jen dodávám, že i tyhle věci se musí brát jako symbol, jako metafora a nelze to chápat doslova

BK (St, 30. 4. 2008 - 10:04)

Šárí: dobré postřehy :-)

Šárí (St, 30. 4. 2008 - 10:04)

Biblický Jehova - Bůh, který stvořil lidi tak nepřipravené a nedokonalé, že hned na první ďáblovo pokušeníčko naletěli jako jedno víno. Tyranský žárlivec, který vydíral Abraháma tím nechutným trikem se zabitím Izáka. Bytost údajně všemohoucí, která ale nepřijde na jiné řešení, než nechat svého vlastního syna sadisticky zabít, aby vytáhla lidstvo z maléru, do kterého je ovšem nejprve sama svým nepovedeným stvořením navezla.

Ano čtěte bibli, opravdu to tam všechno je. Ovšem čtěte s otevřenou myslí, nikoliv skrze věroučná dogmata.

L (St, 30. 4. 2008 - 08:04)

Ilono ještě něco pro tebe aby jsi viděla jak se jiní zasvěcenější dívají na jiná náboženství a na Boha:

Kde je v józe místo pro Boha?

Jóga je jen cesta k mystice, stejně jako třeba křesťanství může být. O tom už jsme mluvili. A místo pro Boha je všude. Vždyť je ve všem. Ale vůbec nemusíte říkat Bůh, když nechcete. Říkejte klidně Absolutno, Univerzální mysl, nazvěte si podstatu jakkoli. Některým lidem by prospělo, kdyby místo na všemohoucnost Boží mysleli spíš na vlastní prozření. Ale pro vidoucího to vyjde nastejno.

Možná je to deformace z povolání, ale cítím v tom přílišnou benevolenci. Jistou neúctu k významu slov ...

Buddha učil, že JÁ neexistuje. Maharši říkal: existuje jenom JÁ. V podstatě mají pravdu oba, jen volí jiná slova. Používáme slova, která známe, jiná nemáme. Přibližné opisy, obrazná přirovnání ... A stejně to pomůže jen pramálo. Zážitek, který přináší meditace a zastavení mysli musí každý prožít sám. Kdo chce ulpívat na přesných výrazech, nechť si pamatuje: to nejdůležitější se popsat nedá.

Co s tím?

Najít si klidný kout. Osprchovat se, nebo si alespoň umýt obličej, ruce a nohy, protože všechny psychické jedy se z těla stahují do končetin. Pohodlně se usadit. Zapomenout na všechny potíže a osobní věci. Vydechnout špatný vzduch z plic, dvakrát třikrát se hluboce plynule nadechnout a zavřít oči. Přestat se ztotožňovat s tělem, nechat lhostejně odeznít své myšlenky a city. A pak se pokorně obrátit do svého nitra. S trpělivou, tichou otázkou: Kdo nebo co jsem vlastně já ...

Není tohle učení v Čechách poněkud cizorodým prvkem? Naše náboženská tradice je přece docela jiná. A jestliže porovnám poměry u nás třeba s Indií, ani bych křesťanství moc nezatracoval. Jeho pozitivní vliv je v naší historii znát dodnes.

Životní nebo civilizační úroveň není důležitá. Mimochodem, v Indii a dalších zemích jógy a buddhismu se zase mohou chlubit, že své svaté neupalovali. Ani tohle však není podstatné. Důležitá je cesta k pravdě. Všechna náboženství učí pravdu o člověku, Bohu a vesmíru, ale všechna to oddělují. A nevedou poznání do konce. Učí jen nějaká dogmata, která mohou a nemusí být pravá. A člověku ulehčují život. Takový dudlík pro dušičku. Pro pochopení, že vy i celý vesmír a všechno v něm jste jedno a totéž, je třeba jít dál. Jóga nabízí cestu i propracované techniky, jak po ní jít. Věděli to ovšem i někteří křesťané. Kdybyste studoval křesťanské mystiky, zjistil byste, že navzdory netolerantnímu prostředí nebyli horší než Mistři v Indii. Jen jich nebylo tolik. Svatý František z Assisi, svatý Bernard, Jan z Kříže, Mistr Eckhart, svatá Terezie. I ta maličká Terezka byla dobrá ...

L (St, 30. 4. 2008 - 07:04)

Ilono, my myslíme že víme jaký je bůh ve skutečnosti, ale bojím se že to ty to nevíš... co se týká falešných náboženství, pokud toto říkáš tak opravdu nevíš o čem to všechno je. Tvá mysl je v dualitě a rozpolcená. Ty se neobracíš k bohu ale k organizaci a to je rozdíl. Ty stále cituješ s bible a teď odcituji něco já z básně křesťanské mystičky Míly Tomášové:

Veliké pokory je potřeba k vzdávání se
i milosti i lásky Boží
bez smrti není vzkříšení
"Vzdát se Boha pro Boha jak říká Eckhart.
Pak Syn vejde k Otci, atman do braham(indické přirovnání)
Pak se ti to podaří jen tudy vede Cesta.

Pak bude nahoře i dole jak praví deska herma Trismegista
Boží vůle jak na nebi tak na zemi -
jediný zářící ve "vrženosti do Bytí i Světa"

Pak budeš vlnou v oceánu bytí
ne rybou ve vodě, Oddělenou jednotkou.
Voda a vlny ne voda a ryby (židovský koan)...

Ilona (Út, 29. 4. 2008 - 23:04)

Hoši, racku a L, mrzí mě, že se mi nepodařilo představit vám Boha, takového jaký ve skutečnosti opravdu je, chyba je ve mě, nikoli v něm. V několika dalších dnech se to pokusím napravit.
Co se týká té výbušniny, vím, že šlo o vtip, ale přeto bych vás chtěla uklidnit, že doma nemám vůbec nic, co by někomu mohlo ublížit. Pokud jsem psala o tom, že falešná náboženství mají svůj rozsudek jistý, pouze jsem vám volně popisovala Biblické proroctví.

Vaše názory plně respektuji.

racek (Ne, 27. 4. 2008 - 17:04)

Já vím, že jsi on, došlo mi to z poslední zprávy, ale to je jedno, v příštím žívotě třeba budeš ona, co ty víš, tak už si zvykej:-DDD. Já Ilonu taky chápu, jen so bojím, že ona nechce chápat nás. já jí její víru přeji, ať již je to cokoliv, SJ, Islám, Křesťanctví či cokoliv jiného, pořád lepší, než aby byla materialista a tak, tím že se začala zajímat o duchovno, idkyž svérázným směrem je první krok k prozření, taky nejsem žádný vysoký zasvěcenec nebo tak, ale špatně na tom taky nejsem. A máš pravdu, je humorné o něčem říkat, že je něco stále, jelikož je vše pomíjívé, ale možná lepší příklad než SSSR, mi připadá jedna indická tradice, indové dělají večer před prah dveří rýžové mandaly a první člověk, který na další den projde dveřma na ní musí špatné a tím jí zničit, to jim připmíná pomíjivost, dle mne je to krásná tradice, ale to je jen tak jako kulturní vložka:-)

L (Ne, 27. 4. 2008 - 16:04)

racku (já nejsem ona:-)))... jo dejme tomu jen chci říci že mi přijde humorné říkat jak je něco věčné a stálé...klasická ukázka bylo heslo se Sovětským Svazem na věčné časy a nikdy jinak... Ilonu chápu potřebuje nějakou víru a SJ je holt předstupeň kterým musí projít než se v ní objeví alespoň záblesk poznání (tím nechci říct že jsem nějakej zasvěcenec), ovšem totálně mě rozčilují věty typu: všechna náboženství to mají spočítané atd atd atd.:-)))) Ilono už máš doma výbušniny? A kdy vyhodíš nějakej tem autobus?

racek (Ne, 27. 4. 2008 - 14:04)

Jak se koukám, tak na začátku mám šílené chybu ,ale myslím, že s trouchou snahy to přelouskáte:-)

racek (Ne, 27. 4. 2008 - 14:04)

PRO L
Jen k těm kněžím, neházej je do jednoho pytle, první kněží byli něco naprosto jiného viz. Zasvěcení od Elizabeth Haich.
Jinak relativity a obšírná pojem, ve své podstatě máš pravdu, jelkož vše pochází z jednoho zdroje, spíš jde o to, teď se spíše jedná o spelečenský dogmata a pragmata, viz. třeba terorismu, ale už málo kdo ví, že ten terorista těm lidem co zabil umožnil odchot, který si naplánovali před vzrozením, ano nabalí tím na sebe špatnou karmu, ale zbaví se te staré

L (Ne, 27. 4. 2008 - 14:04)

já bych dokonce dovolil tvrdit že vše je poměrně relativní... každý žije v nějaké mapě reality a pro každého je ta mapa úplně jiná... a během toku dějin se ta mapa mění a bude měnit. Egyptští kněží se stejně jako Ilona domnívali že jejich bohové jsou věční a kde jsou nyní? Stejně jako SJ ai myslí že to co je v bibli je věčné... Skutečně tomu tak není, paradigmata se mění a viry také jen absolutno zůstáva nad tím vším, protože je neosobní projevené i neprojevené, ono prostě JE... / "jsem který jsem"/.... všechny duální pohledy jsou úplně mimo terč (Já a nějakej osobní bůh na obláčku)...

Návštěvník (Ne, 27. 4. 2008 - 13:04)

Leo:a neotravují s paušalama?Nenabízí lepší zabezpečení dveří?Nenabízí pojistky?To nevadí,co?

racek (Ne, 27. 4. 2008 - 13:04)

Já neříkám, že vše je relativní a rozhodně neříkám, že každé chování je přijatelné, ale člověk se pro své chování rozhoduje sám a to již před zrozením, všichni ti, kdo si vybrali že budou v tomto životě škodit, si tím dávají do kupy starou karmu, ano nabalí na sebe další, novou špatnou karmu a ty budou řešit v příštím životě zase jinou cestou. A ještě k tomu prorokovi. Hermes Trismegistos řekl: To co jest nahoře, je také to, co jest dole. Když tohle říkal, tak věděl setsakramentsky dobře o čem mluví, on je jeden z nejvyšších.

Lea (Ne, 27. 4. 2008 - 13:04)

V životě nepochopím, jak může normálně uvažující člověk věřit nesmyslným blábolům o nějakém bohu, a je úplně jedno, jak se zrovna jmenuje.
Ale věřte si čemu chcete, je to vaše soukromá věc. Je opravdu SOUKROMÁ, tak s tím prosím neotravujte ostatní lidi.
Vám také nikdo nezvoní u dveří nebo nestojí před obchodem a nevnucuje křesťanství, islám nebo víru ve vítězství Sparty v letošním ročníku Gambrinus ligy či ve zvýšení populace raků potočních v evropských vodách.
Koho to zajímá, najde si vás sám.

Návštěvník (Ne, 27. 4. 2008 - 12:04)

Ilono ,plně s tebou souhlasím.

Ilona (Ne, 27. 4. 2008 - 12:04)

Ještě by se ráda vyjádřila k tomu jestli je všechno skutečně relativní.

Dnes lidé nemají žádné orientační body a jsou bez vedení jako loď bez kormidla.
Lidé kteří věří, že vše je relativní jsou schopni označit téměř každé chování za přijatelné.
Je to správně?
Jednání je hříšné nebo špatné není pouze nerozumné. Připomíná to dny starověkého proroka Izajáše, kdy lidé říkali, že dobré je špatné a obráceně a poslechněte si co si o tom myslí Původce.

"Běda těm, kdo říkají, že dobré je špatné špatné je dobré, těm kdo vydávají tmu za světlo a světlo za tmu, kdo vydávají hořké za sladké a sladké za hořké."

Vidíte do jakých absurdit ta vaše filozofie může jít?

Ilona (Ne, 27. 4. 2008 - 12:04)

S upřímnosti mě vlastní vám skutečně mohu potvrdit, že to co píši, tomu i věřím a co víc jsem o tom přesvědčené i ve svém srdci.
Je to k vůli tomu, že jsem si ověřila ,že Bible je dopis lidem od Jehovy.
Jaké pro to mám důkazy?
Jako jediná, kdy napsaná kniha o sobě tvrdí, že je inspirovaná samotným Bohem.

Celé Písmo je inspirováno Bohem je dobré k učení, k usvědčení k nápravě, k výchvě ve spravedlnosti, aby Boží člověk byl náležitě připraven ke každému dobrému činu.(2.Timoteovi 3:16)
Žádná jiná kniha co kdy byla napsána, to o sobě netvrdí.
Bible není nesourodým souborem židovské a křesťanské litratury. Je to kniha která svědčí o organizovanosti, je velice jednotná, její jednotlivé knihy jsou navzájem spjaty.
Navíc žádná knniha nepotřebovala ke svému dokončení tolik času jako Bible.Začal ji psát Mojžíš v roce 1513 př.n.l. a byla dokončena Janem koncem 1.st.n.l. Vytvoření Bible tedy trvalo celkem 1610 let.

Obsahem je minulost, vysvětlována přítomnost a předvídána budoucnost. Z toho vyplívá, že autor Bible může být jedině Ten, kdo od počátku zná konec.
Je to přesné historické dílo, které zasahuje do dávné minulosti, Bible daleko předčí všechny ostatní knihy.
Bible osvobozuje lidi od nevědomosti, pověr, lidských filozofií a nesmyslných tradic.
"Slovo Boha je živé a vykonává moc" Hebrejcům 4:12)
Bible je praktická - spavedlivé zásady a vysoká mravní měřídka, jež Bible obsahuje, jsou dokladem toho,že tato kniha převyšuje všechny ostatní knihy.
Bible je vědecky přesná.
Je upřímná - pisatelé Bible projevovali upřímnost. Mluví otevřeně o svých hříších.
Takové uprímné ,otevřené vyjádření vyvolvá důvěru, že je Bible skutečně pravdivá.
Posvěť je pravdou, tvé Slovo je pravda.Píše Jan v 17.kapit. a v 17 verši.
Navíc obsahuje desítky proroctví, která sahala do daleké budoucnosti a již se splnila.
Jehova své dílo uchránil po staletí kdy byla pronásledována.
Jehovovy zákony, připomínky a nařízení a soudcovská rozhodnutí v ní obsažená jsou sladší než med a moudrost, kterou z ní získáváme je žádoucnšjší než zlato, ano než mnoho přečištěného zlata, protože znamená věčný život.

Reklama

Přidat komentář