Reklama

Tramal

Jirina Spurna (Čt, 29. 5. 2003 - 15:05)

Zkopany, jestli je nejaky lekar, kteremu bys duveroval, pokus se mu sverit sve trapeni, nikdo jiny Ti pomoct nemuze.

Zuzana (Po, 26. 5. 2003 - 15:05)

Zkopany - no comment.Vsem ostatnim - moje babicka byla na tramalu 5 let. Lekarka ji ho predepsala, aby asi od ni mela klid. Babicka sice mela uraz nohy, ale zadne silene bolesti nemela (nebyla takova, aby bolest skryvala). Ted konecne chapu, proc porad jen pospavala a chvili ji trvalo, nez se probrala a nez nas poznala. Nakonec ji zjistili nador na jatrech. Jsem presvedcena, ze to bylo predevsim z toho mnozstvi leku, ktere brala. Pri hospitalizaci ji vetsinu leku vypustili. Myslim, ze dalsi problem byl, ze babicka malo pila. Ty hrsti prasku zapila par dousky caje a to trikrat denne a tim s pitim koncila. Babicka asi pred tydnem zemrela.Snazte se to svinstvo nejist, pokud nutne nemusite. Myslete taky na svoje vnitrnosti...

Zkopaný (Pá, 23. 5. 2003 - 21:05)

Neustále již dva roky tady do mne kopou neznámí telepati proudem a snaží se mě paralyzovat či dohnat k infarktu (momentálně míří do srdeční krajiny). Olomouc v okruzích ulic Karafiátová 1, Komenského 9, Kosmonautů 29. Sousedé z Karafiátovy mne neustále udávají a i křivě! Radnice mi nechce povolit výměnu bytů. Dne 7. 1. 2003 mě v Olomouci u obchodního centra "Senimo" okradli! V pátek 10. 1. 2003 jsem na Karafiátově 1 v Olomouci omdlel! Vykradli mi 3x chatu, a postupně mi ji ničí v obci Huzová u Štemberka na Moravě. Mouši se na mě domluvily! Dne 27. 1. 2003, mne okradli na Wurmově 4 v Olomouci

Jaroslav (St, 14. 5. 2003 - 19:05)

Ahoj Pavle! Docela mě vyděsilo, že na Tramal může vzniknout taková silná závislost, kterou popisuješ. Já už jsem Tramal taky bral a musím říct, že nikdy v životě jsem se necítil tak dobře jako po něm! Když jsem si ho vzal, tak jsem cítil úplnou slast a mohl jsem třeba celou noc hrát videohry, do toho poslouchat muziku, nebo si jen lehnout a hodiny ležet bez hnutí a přitom neusnout, jen vychutnávat ten sladký pocit. Teď se proto snažím sehnat další. Ale po tom co jsi psal... Já sám už teď jsem dost nervozní co mi došel a to jsem ho bral jen dva týdny. Ta "závislost" mě štve! Já jsem dost, dá se říct smutný, pesimistický člověk a po Tramalu se prostě cítím "šťstný". Ale závislost zase bere lidem svobodu. Budu se snažit toho nechat, protože chápu že to prostě nemá budoucnost pořád ho do sebe cpát. Na štěstí v mém případě jsem to zjistil brzy. Ty si to musel mýt važně hrozné to odvykání. No moc jsi mi pomohl. Teď už prostě vím o co jde. Díky, Ahoj!

Kristi (Pá, 9. 5. 2003 - 13:05)

Tramal jsem dostala na bolesti migrénu, ne , že by nějak super pomáhal, ale je zadramo, narozdíl od drahých tryptanů, které účinkují daleko lépe. Pěkně mě štve, že pojišťovna hradí 80-90% TŘI druhy léků proti nadváze a ani jeden tryptan proti migréně! :-( Pro zajímavost : Jeden tlouštík stojí VZP 2500Kč za měsíc, tak už si nemůže dovolit migrenika za 1/3 prostředků a raději ho krmí Tramalem :-(((

Jirina Spurna (Čt, 24. 4. 2003 - 16:04)

Ozyvam se po delsi dobe, Tramal jsem skutecne musela zvysovat, ale spis pro to, ze uz nebyl dost ucinny. Jinak se lecim v Centru pro lecbu boleti, kde mi lekar po Tramalu nasadil codein( DHC Continus), ktery v kombinaci s jinymi leky je u mne zatim pomerne ucinny. Tramal je skutecne velice ucinny lek, ale vetsina lekaru o nem vi velice malo, treba pocatecni problem : zvraceni, mi vsichni popisovali jako reakci naprosto ojedinelou, se kterou se jeste u nikoho nesetkali. Na druhe strane pokud kdokoli ma chronicke bolesti doporucovala bych obratit se na Centrum pro lecbu bolesti, kde nejsou soustredeni jen onkologicti pacienti, ale vsichni s dlouhodobimi intenzivnimi bolestmi. navic i uroven techto center je velice rozdilna, nekde se pacienty se silnymi bolestmi pokousi udrzet na lecich typu Ibuprofenu, coz je tedy peklo, jinde nasadi ucinne leky bez problemu. U kratkodobich bolesti treba po urazech, bych byla proto, aby se osetrujici lekari snazili dozvedet o analgeticich, ktera predepisuji co mozna nejvice a zbytecne neriskovali to ze u pacienta vznikne navyk. Na druhe strane temer vsude jsou onkologicti pacienti a lide se silnymi chronickymi bolestmi leceni kvalitneji nez u nas, kde obavy lekaru z navyku jdou az za hranice logiky a pacienti pak zcela zbytecne trpi.

Eva (Čt, 17. 4. 2003 - 09:04)

Ahoj Pavle,mám úplně stejný problém, ale Ty jsi se už dostal přece jen o kus dál.I začátky mé "tramalové" kariéry jsou naprosto shodné s Tvými. Úraz páteře, bolesti, - pak jsem zjistila jak "skvělý" je to životabudič ( mám dost náročnou práci ) a tak dále...Po dobu 4 let jsem se z toho zkoušela dostat, ale byla to tragédie, nakonec jsem začala s postupným snižováním dávek ( denně jsem byla na jedné lahvičce 10ml či jednom balení ) Pak jsem s tím přestala a vydržela to přesně 6 dní. Protože je to opravdu peklo, tak jsem to zkusila podruhé, ale s tím rozdílem, že jsem 6 týdnů před tím přestala kouřit. To byla taková předpremiéra - kouřila jsem 30 cigaret denně, když jsem zůstala déle v práci tak i 2 krabičky. No zatím se držím, ale je to peklo, hlavně ta nespavost. Dřív jsem o víkendech vydržela spát i 14 hodin v kuse, teď spím tak 3-4 hodiny a tím pádem jsem utahaná jako kůň. Zatím abstinuji 3 týdny, jak jsi na tom Ty? Držím Ti palce. Můžeš mi prosím Tě říct co mě ještě čeká a jak dlouho bude trvat, než se dám do pořádku a co pro to mohu udělat? Budu Ti vděčná - můj mail: Sarahe"seznam.czMěj se moc fajn, držím Ti palce.Eva.

Alia (St, 16. 4. 2003 - 23:04)

Zdravim vsechny!! Mela bych na Vas, na vsechny, kdo jste sem psali, prosbu. Pisu seminarni praci do skoly, ktera je s timto tematem pomerne uzce spjata a rada bych se od nekoho z Vas dozvedela trocbu vic. Budu moc rada, kdyz se mi ozvete na e-mail alia01"seznam.cz Predem Vam vsem moc dekuji!

Venca (Po, 7. 4. 2003 - 09:04)

čuste. taky jsem to už zkoušel na popud kamarada, ktery sliboval vami zmínéne stavy. Moje zkusenost: nijak zvláštní to nebylo, ale šlo cítit, že se se mnou něco děje. Ještě jme na to pak zahulili a bylo ;)

Venca (Po, 7. 4. 2003 - 09:04)

čuste. taky jsem to už zkoušel na popud kamarada, ktery sliboval vami zmínéne stavy. Moje zkusenost: nijak zvláštní to nebylo, ale šlo cítit, že se se mnou něco děje. Ještě jme na to pak zahulili a bylo ;)

Anča (Ne, 30. 3. 2003 - 11:03)

Ahoj Pavle!! Četla jsem na těchto stránkách Tvůj případ ohledně Tramalu a ráda bych se Tě ještě na něco zeptala. Prosím Tě, ozval by ses mi na můj e-mail citah"seznam.cz ? Předem Ti moc děkuju, A.

Blanka (Pá, 21. 2. 2003 - 13:02)

Překvapilo mě, že i Tramal je tak návykový. Taky mi ho před časem předepsali, ale žádné zvláštní účinky jsem nepociťovala. Ani po Laxaurinu.Ten jsem měla od psychiatra a dušoval se, že kdyby to byl návykový lék, že by ho nedal. Brala jsem ho několik měsíců, ale nakonec jsem ho vrátilado lékarny.

Návštěvník (Po, 2. 12. 2002 - 23:12)

Netušil jsem, že tramal je opiát. Přesto dík této stránce tuším, že se tento lék dá zneužít i nevědomky. Měl jsem těžký úraz a v noze železa. Dostal jsem od "šamana" TRAMAL.Dík tomuto léku se to dalo vydržet, dokonce i sexu se mi zachtělo. Jenže vyvrcholení se pánové nedostaví!!! Nejsem žádný svatoušek ale radím- nechte si TRAMAL jako poslední úlevu od bolesti!!!! Čau a ať nás nic nebolí. :-))

Návštěvník (Pá, 1. 11. 2002 - 13:11)

Budu reagovat na dvě zmínky v předešlých odpovědích:Tím,že beru tramal pravidelně delší dobu se ještě nestávám závislým.Každý má jiné-patrně ale ne geneticky dané-dispozice pro vznik závislosti.Známe to-parta kamarádů pravidelně spolu popíjí,ale třeba jen jeden se stane závislým na alkoholu.Neví se proč. Brát tramal (a pod.) s rizikem získání závislosti a s tím,že se jí pak zbavím,není možné.Pokud již závislý jsem,tak napořád.Jde jej tedy jen už nikdy nebrat.A patrně stejně tak nepít alkohol a nehrát si s drogami. Bohužel to,že člověk má sklony k závislosti (na čemkoli),se pozná až když už je pozdě.Jestli mohu radit,změňte lék.

Návštěvník (St, 16. 10. 2002 - 22:10)

bacha, nesnáší se s Ibuprofenem-napsala bych více, leč nemam kdy

Návštěvník (St, 16. 10. 2002 - 10:10)

Ahoj lidi, z vašich příspěvků je mi moc smutno a všem přeju, aby se co nejrychleji vyléčili ze závislosti. Ono je to fakt těžké nevzít si něco, když má člověk bolesti.Ke své zkušenosti s Tramalem: dali mi ho po operaci na silnou bolest zad - jak mě tahali z vozíku na postel, posunuli mi obratle, bolest šílená. Po Tramalu mi nejenže bolesti nepřešly, ale navíc jsem ho okamžitě vyzvracela tím způsobem, že jsem myslela, že se obrátím naruby. měla jsem z něj podrážděný žaludek a žlučník. Pak jsem si až u své obvoďačky (moc fajn ženská) přečetla všechny příznaky po požití Tramalu v její knize - stojí tam, že se na něj může vypěstovat návyk a ani se ho nemusí sníst moc dávek a u určité skupiny lidí vyvolá silné žlučníkové a žaludeční koliky. Musí to tedy být fakt svinstvo.

Návštěvník (Čt, 19. 9. 2002 - 21:09)

Ve Vašem případě bych si asi s problémem závislosti nedělal zatím velkou hlavu. Je fakt, že s velkou bolestí se moc fungovat nedá a tak co člověku zbývá, že. Jedině si vybrat to menší zlo a to je teď pro Vás asi Tramal.Hlavně abyste se brzo uzdravila, což Vám ze srdce přeji.Pak pro Vás bude případný detox hračka.A kdo ví,(já v tom tedy jasno nemám), třeba se nestává závislým každý, kdo nějakou dobu Tramal bere, třeba ta závislost vzniká jen u lidí s nějakou genetickou predispozicí. Jen by mě zajímalo, zda Vám zabírá stále stejné dávkování, nebo jestli jste nucena dávky zvyšovat - to je prý jeden ze znaků vzniku závislosti. Pak bych rád věděl, jestli máte (nebo jestli existuje) možnost nějakého výběru léku proti bolestem, nebo jestli se každému předepisuje šmahem Tramal?Zatím ahoj

Návštěvník (Út, 17. 9. 2002 - 18:09)

Moc jste me nepotesili, protoze Tramal beru uz delsi dobu kvuli chronickym bolestem spojenym s hematoonkologickym onemocnenim. Bez nej nemohu existovat, nejsem schopna pro bolesti normalni cinnosti. Asi pro mne z toho neni cesta ven. S trvalou silnou bolesti se zit neda a nic jineho nez Tramal a silnejsi leky mi nezabira. Patrne nezbyva nez doufat, ze moje nemoc bude pokracovat, nebo pokud ustoupi, ze budu muset podstoupit detox. Jsme ale rada, ze to vim, pokud bych se z toho dostala, necham se hospitalizovat a zbavit zavislosti. Ono clovek opravdu vyhani certa dablem, ale co mi zbyva.

Návštěvník (St, 11. 9. 2002 - 21:09)

Ahoj Aleno,díky za přání. Věřím, že teď to bude jen lepší a lepší. Beru to jako "zajímavou životní zkušenost". V té pasáži o duchovním hledisku atd. máš naprostou pravdu, ale dalo mi to hroznou práci než jsem se k tomu propracoval. Ono to je totiž opravdu tak, že v první chvíli to člověk bere jako že prostě byl jen ve špatný čas na špatném místě (a možná se špatnou náladou), proto ho ten lék oslovil svými druhotnými účinky. Tak jsem to taky zpočátku bral a přiznávám, prezentoval to tak i navenek. V komunitě na oddělení Detoxu mě pak ale doktor trochu "rozebral" v tom smyslu, že asi něco nebylo v pořádku když mě ty dopingující účinky Tramalu zaujaly. Musím říct, že v první chvíli jsem měl na něj v duchu příšerný vztek, ale v noci, když člověk nemohl spát a přemýšlel o věcech, na které dřív prostě neměl čas, jsem si musel přiznat, že na tom něco je. Dokonce se dopracuje i možného vzniku toho všeho v dětství (v mém případě např. velmi ambiciozní mamimka)jenže to jsou věci, které se asi těžko mohou už změnit. Jiná věc je můj životní styl. Ten je totiž na hony vzdálen tomu, čemu se říká zdravý. Minimální pohyb - pouze nejnutnější přemisťování tělesné schránky a pohyb myší a na klávesnici. Spánek cca od 2.30 do 5.30 - jsem noční typ. Práce vedoucího provozu, kterou člověk chápe tak, že musí být schopen za každého zvládnout jeho práci a jakési divné nutkání být v tom co dělá dobrý nebo ještě lépe nejlepší. Jenže a tady je ten problém, který těžko mohu vyřešit - snad každý, kdo chce si práci udržet a být skutečným profesionálem ve svém oboru, těžko může pracovat jen 8 hod. denně. Zvlášt v oblasti PC, kde se rodí nové věci, programy, technologie takřka denně. Mám dost koníčků (elektronika, hudba, z literatury pravda čtu už většinou jen odborné časopisy a manuály a vlastně i moje práce je mým koníčkem) na ně si čas udělám v pohodě. Připadá mi, že chvíle, kdy bych měl sedět a skutečně nic nedělat mi zničí víc než nějaká činnost.Proto jsem tedy využil nabídku, která se zdála velmi lákavá - jak vcelku za "nic" se dobít a fungovat lépe a déle. Mělo mě ovšem napadnout, že je to stejné jako s akumulátory - dají se sice přebíjet, ale zkracuje to jejich životnost. Na druhou stranu je pravda, že být informován o tom, jaký vlastně ten tramal je lék a co může nastat do delším užívání (a u někoho se může závislost vytvořit už po pár měsících) jsem přesvědčen, že bych ho nebral. Jedíné drogy, které beru jsou cigarety a kofein. Nepiju alkohol, vadí mi když nemám "čistou" hlavu, stavy kocoviny a bolesti hlavy. Zato s tramalem jsem si toho užil vrchovatě. No a jak si psala o té doktorce, tak si představ, že to byla první slova, kterými komentoval doktor na Detoxu moje vyprávění. v tom smyslu, že v Americe jsou prý tyto případy běžné, kdy pacient žaluje lékaře, že mu předepisoval silně návykový lék a většinou při vyhraje. Ale mě by to přišlo prostě blbý, je fakt, že si za to taky můžu, tak na co dělat někomu zle.Na překonání současných postabstinenčních příznaků (zvlášť ta nespavost) mě napadla možnost použít psychowalkmana. Četl jsem o tom samé superlativy, ale cena není zrovna malá a tak bych o tom rád zjistil víc informací, nemáš s tím nějaké zkušenosti? Zatím to řeším tak, že si před spaním pouštím Pink Floyd-Odvrácenou stranu Měsíce, skvěle mě to uklidňuje, přes den techno nebo metal - to mě vybudí:-))

Návštěvník (St, 11. 9. 2002 - 06:09)

Panebože, no tohle je úplně šokující. To by snad bylo i na žalobu na tu blbou doktorku. Jak to, že byla ochotná Ti to tak neskutečně dlouhou dobu předepisovat? To opravdu neví, co to může způsobit? Nebývám sprostá, ale tohle je podle mě teda naprostá kráva. No nic. Netušila jsem, že je Tvoje situace takhle vážná. A děkuju za ponaučení o tom, co Tramal je vlastně za "dáreček" a proč je po něm člověku tak dobře. Radši už se ho ani nedotknu, i kdyby mi ho nutili. Stačí mi špatné svědomí z mého Lexaurinu. Jinak Ti ale moc přeju, abys to zvládl, jsi v tom vlastně úplně nevinně. A zkus třeba i nějaké alternativní metody, např. kineziologie prý může pomoct od závislostí, nebo hypnóza (já používám autohypnozu, mám namluvené pásky a je to docela fajn). Hodně cvičit, jestli po tom úrazu můžeš, to mi taky pomáhá, endorfiny mi dokážou Lexaurin někdy nahradit. A konečně: z duchovního hlediska se praví, že nic v životě nepřichází jen tak pro nic za nic, že všechno má své důvody a nic není náhoda, tak se zkus taky zamyslet, co Ti to mělo říct, co jsi třeba v životě dělal špatně nebo co sis neuvědomoval? Nechci poučovat, nejsem v tomhle zas tak v obraze, ale přečetla jsem o tom dost knížek a mám známé kteří se tím zabývají, a všichni mi nezávisle na sobě říkali tohle. A nevím jak Tvůj, ale můj život rozhodně není v pořádku, takže na tom možná něco bude.... Tak držím palce, ať je Ti čím dál líp.

Reklama

Přidat komentář