Reklama

Zlomenina kotniku-operace, s kovy

Pre lenku (Ne, 23. 1. 2011 - 09:01)

Ahoj Danko,tyto stavy zname...Diky za povzbudenie ,ale už by som to chcela mať za sebou a začať chodiť , stále si hovorím prečo ja, fua , mala som síce zlomeninu ale ta nebola ako tato, po týždni ruky som bola v pohode nebolo to strašne , ale predsa noha operovaná zašrubovana je niečo iné, Do vani vleziem ale tak sedím na okraj len tak sa osprchujem a preč vlasy si umývam na stoličke pri vani inak to nejde .Chcela som vyskúšať že si ľahnem do vane a tak umyjem ale bojím sa vyskúšať aby som sa potom zdvihla ,ja viem že to umývanie nie je na 1mieste ale človek sa cíti taký nečisti , určite chápete ako to myslím .Neviem ako to prebieha ak vám dajú dole sadru ako vám trvalo ak ste mohla stúpať na nohu ,ja viem že hneď ste neutekala ani nebehali ale aspoň že ste zvládli par metrov , áno je to u každého Ine ako to zvláda , ja som taký bojko ak mi dávali dole sadru tak som mala strach , lebo to vám nerobia jemne a nedávajú pozor či vás to bude bolieť jaj hrúza,Zas nerozumiem ako som bola v nemocnici , tak tam malý klb operovaný alebo stehnu kosť a po operácie asi 3dni nato museli začať chodiť pomalí a stúpať tam sadru nemali len operovali zaklincovali a pod, a museli lebo prišla s lekárka rehabilitácie a chodila s nimi pomalí a mi čo mame kotniky tak tam je Ine ,musia byť zafixovane ,8týždnou no ja budem mať viac lebo tam sa to stále menilo .Ak sa vystriem tak mam voľnu sadru je na voľnu nie je naliata ,ale ak si sadnem už to tlači .Myslím že ak svrbí tak sa hojí že ??Aké cviky ste mali ak ste chodili na rehabilitáciu ,je nutne chodiť nestačí aby som doma cvičila ??Jaj normálne vám závidím , ja som niekedy cvičila ta-ebo neviem či vám to niečo hovorí ,a teraz môžem zabudnúť nato , musím si kúpiť nejakú špeciálnu obuv ?po akej dobe môžem obuť nejakú topánku ,bandáž by ste mi odporúčali, ak mi dajú dole sadru je to lepšie ,,

Lenka (Ne, 23. 1. 2011 - 08:01)

Ahoj ,ďakujem za odpoveď...Ahoj Danko,tyto stavy zname všichni na začatku neni nikomu do smichu,ale opravdu to chce trpelivost a silu nejen u tebe,ale u všech kolem tebe hlavně nic neuspěchat,jinak si akorat mužeš uškodit a celou léčbu prodloužit,uvidíš že se vše začne lepšit a bude dobře.Je dobře že s nožkou cvičiš,hlavně na ni nešlapat.Ty injekce sme tady měli asi všichni a to že se nemužeš vykoupat je asi to nejmenší,bud rada že chodíš vany si ješte užiješ.Já měla uraz 6.8.a taky jsem na tom byla tak že to nemužu takovou dobu vydržet a mužu ti řict že to hrozně uteklo dneska jsem už i po vyndaní materialu a noha je dobra chodim uplně krasně.Taky jsem si myslela,že se zblazním bez sportu,protože hodně sportujem,řikala jsem si jak si letos ještě zalyžuju a když mi řekli že po vyndani ješte 10tydnu bez maximalní zatěže,ale musí se stim člověk smířit a vyrovnat najit si něco jinyho.Dneska když s manželem vzpominame jak mě daval do vany,noha přes okraj vany a ja se tam ošplouchavala jak mala tak se tomu smějem:-)))mame totiž sprchač se schodem,tak u mě musel zase odpadnout sprcháč.Ale pak si člověk řekne hlavně že tu nohu mam i když sešroubovanou,tak bud statečna moc ti držim palce a přeju at se ti to vše dobře hoji a mužeš co nejdřive tapkat:-))

jemina daně (Ne, 23. 1. 2011 - 01:01)

Ahoj ,ďakujem za odpoveď...ahoj Dano, hlavně musíš být v klidu a nenervovat se takovými drobnostmi, jako že se nemůžeš vykoupat....já miluju plnou vanu horké vody s pěnou... od 7. listopadu do 24. prosince jsem se umývala jen žínkou u umyvadla, protože jiný způsob mytí byl nemožný. Na Štědrý den (den po sundání fixace) jsem si nadělila první koupel ve vaně a protože jsem si neuhlídala teplotu vody, tak jsem pěkně trpěla, protože nožka otekla. dodnes se koupu sice v plné vaně s pěnou, ale voda je mnohem chladnější, než by se mi líbílo, navíc vedle vany mám lavór se studenou, kde si odkládám tu bolavou haxničku...na procházce se psy, kam jsem chodila každý den, jsem nebyla už dva a půl měsíce. Musíme si zvyknout, že nějakou dobu nemůžeme dělat to, na co jsme zvyklé a co máme rády. Dělejme s chutí a s radostí ty činnosti, které nám náš stav dovolí a radujme se z každého pokroku. Jinak se zblázníme. Moc a moc Ti přeju, aby Tvoje léčba postupovala co nejrychleji. Ničeho se neboj a věř doktorovi. držím palce.

Dana (So, 22. 1. 2011 - 19:01)

Ahoj, Dano! Svalstvo budeš...Ahoj ,ďakujem za odpoveď ,ja som mala uraz 6decembra na Mikuláša ))pekný Mikuláš šmykla som sa na chodníku a už som bola dole ani neviem ako ,museli mi volať záchranku ,lebo určite by som sa nedostala do nemocnice , Na pohotovosti mi napravili ,dali do dlahy a po 4dnoch som šla na kontrolu ,a tam kosti vyzerali zle a to som nevedela že ma trojitú zlomeninu ja som myslela že len klasická zlomenina ,tak mi povedali že musia operovať ,ale do tej nemocnici do ktorej som mala isť ležať , som nešla lebo mam zle skúsenosti ,tak som šla do inej na odporúčanie , tam mi povedali že je to tak ako bolo povedané , ale prv skúsili napraviť kosti Anastázie ,po rtg. bolo ok, a po 10dni som šla na kontr , a tam znova ukázalo že nie je to ok, tak som po sviatkoch išla na do nemocnice na operáciu. Verte nikdy viac aká je to neukrutná bolesť . Pred dvoma týždňami som šla vybrať stehy presadrovali mi a teraz idem na kontrolu aj zároveň pôjdem na RTG kde sa uvidí či je všetko okNeviem presne koľko mam šrauby ale vyzerá to tak že 5alebo 6 a klinec nejaké železo a drôtik, S nohou cvičím dvíham ju hore celkom to ujde sem tam ma zabolí ale dá sa to aj s prstami cvičím , beriem ,injekcie do brucha CLEXANE ,asi na odtok krvi myslím si ,..Zlomene mam dva strany kotnika a ešte jedna časť presne ktorá neviem ,lebo každý lekár vám povie niečo iné za každým je iný lekár ,Mala som už zlomeninu lakťa už dávnejšie ale tam to bolo ok, nebolo to operovane , chodila som na rehabilitáciu , nebolo to nič v pohode ,ale noha to je niečo iné ,ako noha operovaná a zašrubovana Človek ma strach zo všetkého ,, Neviem ak mi dajú dole sadru či budem môcť hneď stúpať pomaly na nohu či po určitom čase a akom čase ,ja viem že je to u každého inak ,ale je to už nie vaša noha ale Iňa , moja noha bola zdravá už nie je ,som stého nešťastná lebo nemôžem nič robiť len v barlách teraz chodím , napr. na prd je kúpanie to je pre mňa obtiažne kde mi to ide na nervy ..

daně (So, 22. 1. 2011 - 08:01)

Ahojte aj mam podobne...ahoj Dano, Klaudie má pravdu: pročti si toho tady co nejvíc a uvidíš, co Tě bude čekat a taky poznáš, že každý případ je jiný, každý lékař k léčení přistupuje jinak a v každé nemocnici panují jiná pravidla. Jedno ale platí pro všechny: je to nadlouho, chce to trpělivost a pevné nervy od Tebe i od všech okolo Tebe. Nepočítej s tím, že budeš běhat měsíc po operaci, ani dva měsíce ne... Řiď se radami lékaře, snaž se cvičit, i když ještě máš sádru (zatínat lýtko, zvedat nohu, pokrčovat v koleni), ať máš lepší start pro rehabilitaci. po sundání sádry se sháněj po rehabilitacích a nezanedbávej je. předem si zjisti nejlepšího dostupného fyzioterapeuta a snaž se k němu dostat. Na jizvy já jsem mazala jen panthenolovou mast (hned od vytažení stehů)a mám je ukázkové. Ale i to je individuální. Na otoky buď obyčejný Aescin (napíše Ti ho buď doktor nebo v lékárně 30 tbl za asi 70,-) nebo WObewnzym, Currenzym, Flogenzym - všechno jsou to enzymatické doplňky usnadňující hojení měkkých tkání a působící proti otokům. Currenzym je nejlevnější, složením jsou hodně podobné. S tím mám opravdu dobré zkušenosti Navíc doporučuju Mumio (30 tbl. stojí něco přes 100). Je to prý zázrak na srůstání kostí. Beru ho, ale nevím, jak by moje nožka vypadala bez něj, takže to není objektivní hodnocení. Jinak - úraz a operace 7. listopadu, po 8 týdnech sundání fixace, po dalších 2 týdnech povolená zátěž na polovinu váhy, 10. února kontrola - doufám v plnou zátěž...jemina

pro Danu (Pá, 21. 1. 2011 - 22:01)

Ahoj, Dano! Svalstvo budeš mít spíš ochablé, budeš muset cvičit a masírovat. Pokud máš čas, projdi si příspěvky za loňský rok, tam se dozvíš odpovědi na všechny otázky. Co na jizvy, jaké cviky na rozhýbání kotníku (ten je ztuhlý), jak protáhnout achilovku a zpevnit lýtko. Mně to čtení tady moc pomohlo. Důležité je vědět, co člověka čeká a jak se k tomu má postavit. A jestli nemáš čas nebo náladu, tak jen stručně: na jizvy čisté nesolené sádlo nebo měsíčková mast, na kotník kostivalová mast nebo koňská s chladivým efektem anebo jakákoliv masážní emulze. Protože důležitá je především ta masáž a chladivé obklady. Na rozproudění lymfy, protože budeš mít nohu oteklou, bude tě bolet, bude brnět a kdoví co ještě...Poslouchej doktory a hlavně se jich ptej, když něco nevíš. Takový zapomenutý steh dokáže pěkně potrápit...Hlavně se neboj. Chodit ti dovolí, až to bude zahojené a nebolí to. Bolí to, když dáš nohu dolů a nahrne se ti do ní krev, když od námahy oteče...to jsou projevy, se kterými se musíš postupně poprat, protože při léčení to jde k lepšímu stavu jen když i ty budeš v dobrém rozpoložení. Hodně brzké uzdravení přeje Klaudie :-)

Klaudie (Pá, 21. 1. 2011 - 22:01)

Ahoj, bolavé nožky!Zase je tu hodně otázek a nových příběhů. Já jsem taky z malého města - 27 000 obyvatel, ale nemocnici asi máme na úrovni, když teď můžu srovnávat. Po vytažení kovů mně pustili v sobotu, sloužil zrovna primář, dokonce mně i operoval den před tím.Na dovoz a odvoz z rehabilitací je nárok na sanitku, stejně jako na každou kontrolu u lékaře, pokud se chodí o berlích a není dovolena plná zátěž (plný došlap). Člověk se ale musí rozhodnout hned, že ji žádá. Jak projeví soběstačnost vlastním odvozem, už se ho nikdo neptá, jestli ji potřebuje.A pro Janu a Kláru: po sundání sádry byste měly chodit o berlích bez došlapu na nemocnou nohu! Podle rentgenu vám pak doktor dovolí POSTUPNĚ zatěžovat (asi kolem 8. týdne po operaci), při dobrém průběhu léčení je možné odložit berle kolem 12. týdne. Ale jak píše Lenka - záleží na zranění, ona měla ve 13. týdnu teprve dovolenou poloviční zátěž. Taky sádra hraje roli - já jsem měla jenom sádrové korýtko do vytažení stehů, pak už nic a nožičku jsem jenom "poponášela", hlavně jsem na ni nesměla šlápnout, aby se nehnuly ty kovy vevnitř, než kosti srostou. U mně celé léčení i s 2 operací trvalo 4 měsíce (zlomený vnější i vnitřní kotník, dráty kolem obou, jizvy 6 a 15 cm)Tak hodně síly, trpělivosti, optimismu a porozumění v nejbližší rodině, protože člověk je odkázaný na péči blízkých hodně dlouhou dobu. Klaudie.

Dana (Pá, 21. 1. 2011 - 21:01)

Ahojte aj mam podobne skúsenosti ako vy , chcela by som sa opýtať ma trojitú zlomeninu kotnika a som už 4týždne po operácie ,a bojím sa hlavne ak mi dajú dole až po 8týždnov ,Je to bolestivá postupne zošľapovať na nohu ,mam veľké obavy bojím sa ?? Je nejaký krém alebo gél na šľachy a svalstvo ktoré určite bude stuhnuté ,ak áno aký??Ďakujem Dana

Klára (Pá, 21. 1. 2011 - 20:01)

Dobrý den, hlavu vzhůru,...Ahoj Jano, mám podobný problém, jsem po operaci kotníku, a ráda bych se tě zeptala když jsi začala našlapovat na tu nemocnou nohu, protože já jdu za 10 dní na kontrolu a ráda bych už začala chodit malinko o berlích. Děkuji

Rita (Pá, 21. 1. 2011 - 18:01)

Ahoj, moc vás všechny zdravím. Mám zase jednu otázku, která mě napadla. Sice je to asi pár dní dopředu, protože na rtg a kontrolu jdu 27. ledna. Ten den budu pět a půl týdne po operaci. Jsem zvědavá, dají- li mi nějakou rehabilitaci. No jo- ale jak se na ní dostanu? Kdo chodil po operaci na rehabky, JAK jste se tam dostávali? Sanitkou? Bydlím v malé vesnici kousek od Prahy, na kontroly jezdím do Prahy sanitkou, tady v širém okolí nejspíš není nic.... Díky, pa, a ať vás nožky nebolej

Lenka (Pá, 21. 1. 2011 - 12:01)

Ahoj,když čtu co píšete...Ahoj Jani vitej mezi bolavé nožky,tak ja třeba z vlastni zkušenosti vim,jak sundali sadru,tak dal bez došlapu a pomalu rozcvičovat na rehabkach,stale o berlich,pak jsem mohla poloviční zatěž,až jsem berle odložila uplně,ale u každého je to jine,každemu to jinak srusta a hoji se,ale mě tyto stranky mooc pomohly,každy poradí a má své zkušenosti.sadru jsem měla celkem od operace4tydny,po13tydnech kontrola v traumatol napsany dalši rhb tyden šlapat s polovični zatěži a pak postupne do plneho zatížení kontrola za měsic,protože mě to stale bolelo a brnelo tak dslši rhb elektro kontrola za měsic,po dalším měsici jsem se domluvila s lekařem na vyndaní materialu to jsem podstoupila ted 5.1.od unora už se chystam do prace,ale určite jsem mohla začit chodit dřiv,ale vzhledem k tomu že jsem čekala na tu druhou operaci a uraz byl z autonehody,tak mi to nedoporučili.Určite to zvladneš tak jako všichi tady,člověk musi byt trpělivy,hodně o nožku pečovat a cvičit,cvičit.Každy ti určite rad poradí,tak držim palce,at te to moc neboli a dobře se to hoji.pa lena

Jana (Pá, 21. 1. 2011 - 12:01)

Ahoj,když čtu co píšete tak začínám mít strach.7.1.2011 jsem upadla tak že sem si roztříštila oba kotníky na levé noze.Operovali mě a mam také šrouby a teď už sem doma .Mám sádru,kterou by měli sundat snad 31.1.Ale jak budu fungovat po tom se moc bojím.Mé zaměstnání je závislé na chůzi. Nezbívá než cvičit .Držím nám všem palečky.Jana

Lenka (Pá, 21. 1. 2011 - 10:01)

to co jsem napsala je pravda...Ahoj Danko,ja jsem 14dni po vyndání materialu.4 nastup 5operace a 6 jsem šla domu,no šla na berlich,ale ted je to dobré,ani to tolik neoteka a nebolí.Tak přeji manželovi at to má vše v pořadku a držim palce.pa

Rita Daně a Jem (Pá, 21. 1. 2011 - 08:01)

Z vlastní zkušenosti to ještě nevím, ale podle toho, co jsem tu četla, to bývají obvykle 2 dny- jeden den příjem, druhý den operace a třetí už se jde domů. Když jsem ležela ve špitále, přišla tam paní na vyndání- dorazila až ve čtvrtek večer- v pátek jí vyndavali šroub, ale protože pak byl víkend, nechali si jí tam do pondělka... že v sobotu a neděli nepropouštěj- jedině na propustku a v pondělí by se tam musela vrátit pro odiciální propuštění. Tak to tam do pondělka přežila- ale noha jí bolela jen ten pátek po operaci, v sobotu už jen lehce a v pondělí odešla v pohodě po svých. A co se týče té péče-myslím, že hodně záleží na vrchní sestře, jaký si zavede na svém oddělení pořádek.... Já jsem v téže nemocnici už ležela, ale na jiným oddělení a nemůžu si stěžovat. Ale tady na tý traumačce to byla opravdu hrůza hrůz... Např. jinde vždy sestry převlékají postele, stelou atd- tady opravdu devět dní nikdo o mou postel ani nezavadil... 10 den jsem si řekla sanitáři a ten mi postel převlékl. A kanylu v ruce ( dostávala jsem atb) jsem měla před operací 13 dní, ušmudlanou náplast, která to držela, když jsem to ukázala sestře, jen vzala lepenku a tu ušmudlaninu přelepila. 14 den, těsně před operací, mě už začala rudnout ruka, tak jsem si vyžádala sestru, aby to vyměnila. Tentokrát to byla jiná a když to viděla, ujelo jí: " ještě že s tím nejdete na sál, to by se tam po....." A mohla bych líčit další hrůzy dál...

Dana (Pá, 21. 1. 2011 - 07:01)

to co jsem napsala je pravda a zažila jsem to s maminkou a tchánem na jiném odd téže nemocnice.Ale v Brně prostě to bylo o něčem jiném všichni milí, ochotní lékař mi vše ohledně manželova zranění vysvětlil protože jsem byla s nervama uplně hotová, za ty 3týdny než ho odoperovali jsem zhodila 11kg.Mněla jsem strach aby nakonec o nohu nepřišel.Ale vše je ok chodí a ani moc nekulhá jen ted jde na to vyndání tak mám trochu strach ale snad to bude dobrý.Aještě k rehab.nikdy mu žádnou nikdo nenapsal ani v Brně ani obvodní.Jen mu loni po kontr.doporučil plavat tak jsme jeli na 14 dnů do chorvatska a to fakt pomohlo.Byl ve vodě pořád i otok slezl.Mějte se krásně všichni.MOŽNÁ TO TU NĚKDO JIŽ PSAL ALE JÁ TO NEČETLA JAK DLOUHO ASI BUDE V NEMOC PO TOM VYNDÁNÍ.

pavlína (Pá, 21. 1. 2011 - 00:01)

Ahoj, já jsem 29.6. spadla...Vřetenní kost se nachází u ostatních lidí na předloktí...

jemina (Čt, 20. 1. 2011 - 23:01)

no tak to je Rito važně...teda tohle všechno, co tu píšete, mě vážně zaráží.. my jsme malé město (10tis. lidí), spousta lidí si tu na špitál stěžuje, ale takové věci se tu nedějou. byla jsem ve špitále po operaci jen 5 dnů a péče tam byla příkladná. Samozřejmě, že vždycky je co zlepšovat, ale já nemůžu říct ani slovo...ani v mém případě, ani u spolupacientek (byly jsme na pokoji 4 a postupně se tam vystřídaly další 3 paní) jsem se nesetkala s neochotou nebo hrubostí sester nebo špatným přístupem lékařů. Po propuštění okamžitě automaticky zařazení a objednání do traumatologické poradny a tam další naprosto skvělý přístup doktora a spolupráce s rehabilitací.Mají obrovský podíl na tom, jak dobře se cítím i po tak těžkém úraze a na tom, že snad budu znovu lyžovat a chodit na tůry...

Pavel (Čt, 20. 1. 2011 - 21:01)

Mám podobný případ. Skočil jsem do sněhu a zlomil jsem si l. nohu ale nad kotníkem. V menší nemocnici mi dali sádru. Mám ji asi 14 dní. Včera volali a poslali mě do Hradce, tak z toho mám trochu strach. Bude to asi horší než jsem si myslel. Operaci bych nerad.

Lenka (Čt, 20. 1. 2011 - 17:01)

Lenko, stalo se mi to v Praze...no tak to je Rito važně děs a za to ješte platíme co,držím palce at už narazíš na pořadného doktora a nožku maš v pořadku.

Rita (Čt, 20. 1. 2011 - 17:01)

Lenko, stalo se mi to v Praze na zledovatělým chodníku... Po propuštění mě ošetřoval taky pokaždý jinej doktor, ale to bylo možná tím,, že ten můj měl dovolenou. Jak to bude dál, se teprve uvidí, pak dám vědět.. jaká bude rehabka - a jestli vůbec, atd. Možná se taky dočkám toho " no tak brní, no, možná že ne- to ukáže čas, za týden budu moudřejší. Ale na lůžkovým to byl děs všech děsů, už bych tam nechtěla ani za zlatý prase. Ale tam nešlo ani o doktory, jako spíš o sestry. už jsem byla ve víc nemocnicích, ale tohle jsem zažila poprvé a do smrti na to nezapomenu. Doktory tam ale člověk ani neviděl, kromě chvilkové ranní vizity, ten, co chodil na náš pokoj, byl docela fajn.Ale byl tam tak pět minut. A pak už se za celej den nikdo neukázal. Dobře to řekla jedna babička, která tam se mnou jednu dobu ležela- vylila čaj a jedna sestra jí povídá- máte na nás zazvonit. A babička jí vmetla do tváře, že to by se spíš dočkala smrti, než jí....( což byla samozřejmě pravda) Ta se pěkně naštvala a odešla nafouknutá...

Reklama

Přidat komentář