Reklama

Bible a dnesni svet

Jiří (Út, 15. 4. 2003 - 12:04)

Ještě k mé otázce. Zjistil jsem na stránkách http://www.volny.cz/o.bibli/lide/cesty.htm (mimochodem velmi zajímavé), že listy Tesalonickým apoštola Pavla se datují do roku 51 n.l. a Skutky psané Lukášem do r. 85.n.l.Co se týká mé cesty k duchovnu, tak nějaký základ byl asi u mě v rodině. Má matka pracuje ve zdravotnictví a tak se zajímala o psychologii, psychoterapii a alternativní metody léčení a doma jsem nacházel knihy z těchto oborů. První kniha z oboru psychoterapie byla ještě za bývalého režimu nějaká o autogenním tréninku od sovětského autora Vladimíra Leviho, kde byly už dávno před rozšířením

Sonja (Pá, 11. 4. 2003 - 18:04)

Ahoj Jiří, já jsem to asi někde četla, ale v hlavě mi zůstalo jen to, že Marek je nejstarší, potom jsou přibližně ve stejnou dobu Lukáš a Matouš a nejmladší má být Jan. Ale to jsem Ti neřekla nic nového. Vím předpokládanou dobu vzniku nekánonických evangelií - třeba Tomášovo se datuje do první poloviny druhého století po Kr. Ale na novozákonní ev.si nemohu vzpomenout. Možná mi to docvakne a ještě se ozvu. Měla bych jednu osobní otázku i na ostatní, co zde diskutují. Zajímalo by mě, jak jste se dostali k zájmu o duchovno. Jestli to souvisí s konkrétní událostí v životě, nebo se jedná o pozvolný přirozený proces vycházející třeba z rodinného prostředí? Potěší mě Vaše odpověď. Sonja.

Jiří (Pá, 11. 4. 2003 - 09:04)

AhojSonjo, mám dotaz. Nevíš náhodou, jestli je zjištěno datování napsání jednotlivých evangelií v Novém zákoně? Vím to jen u Markova a zajímalo by mě to.

Sonja (Út, 8. 4. 2003 - 18:04)

Jiří, doufal jsi marně. Antoníne, vždyť jsem Ti odpověděla. Začni s jednodušší četbou. Sonja.

antonín (Po, 7. 4. 2003 - 20:04)

No zatím jste mi téměř neodpověděli. Název tématu je jasný: bible a dnešní svět. Tak by mě zajímaly názory na věci, které dnes bijí jednoznačně do očí. Ale měl bych další: Leviticus 21, 20 praví, že se nesmím přiblížit k Hospodinovu oltáři, jsou-li mé oči stiženy nějakou nemocí. Přiznávám, že vadu mám. Musí můj zrak být dokonalý, anebo se na tohle dá použít nějaká obezlička ?

Sonja (Po, 7. 4. 2003 - 18:04)

Milý Toníčku, Ty jsi teda číslo! Raději čti jen pohádky, ačkoli i tam jsou drastické motivy - tak já nevím. Zkus si třeba koupit ke čtení nějaký dětský časopis. To Tě snad bude správně inspirovat. Důležité je začít s četbou něčeho jednoduššího. Ty ses rovnou pustil do toho nejsložitějšího a tohle jsou ty konce. Ale nasmála jsem se. Sonja.

Jiří (Po, 7. 4. 2003 - 10:04)

Jo a s těmi sousedy se to dá vyřešit, že nad obětiště umístiš výkonný odsávač výparů, nebo to jde po kouskách v krbu.Doufám, že diskuse nebude pokračovat nadále v tomto duchu.

Jiří (Po, 7. 4. 2003 - 10:04)

To máš těžký! A topíš při tom parketama? Kdybys vozil dřevo z lesa, tak by ten býk nemusel být celý, protože si můžeš něco odečíst za benzín. S tou dcerou nevím. Znám některé, kterým by to prospělo, nevím, jak je na tom ta tvoje.

antonín (Ne, 6. 4. 2003 - 21:04)

Prosil bych zde přítomné o odpovědi na některé otázky, protože se nemohu v nich sám zorientovat.1. Když u oltáře obětuji býka jako zápalnou obět, vím, že je to libá vůně pro Hospodina (Leviticus 1, 9). Problémem jsou moji sousedé. Tvrdí, že je to nelibá vůně pro ně a již jsem měl problémy s městskou polocií a úřady.2.Rád bych prodal svou dceru do otroctví, jak to dovoluje Druhá Mojžíšova (Exodus 21, 7). Jakou přiměřenou cenu bych dnes podle Vašeho názoru měl za ni chtít ?

Sonja (Čt, 3. 4. 2003 - 18:04)

Ahoj, tenhle příběh také ukazuje budoucnost lidí, kteří "nenesou ovoce". Vztahuje se to k dalšímu podobenství, kde Ježíš vysvětluje, jak rozeznat dobré od zlého - Nerodí se ovoce na bodláčí, aniž se z trní sbírají fíky. Tak jako je strom poznán podle ovoce, tak se jádro člověka pozná podle jeho činů. Špatné "dřevo" se hází na oheň, aby bylo spáleno. Ježíš nabádá k tomu, aby lidé volili v životě dobro. Vidíme tu i ukázku toho, že i když to špatné není vždy ihned potrestáno, přesto směřuje ke svému konci. Kdyby ten den Ježíš nešel kolem fíku, ještě by tam nějaký čas zůstal. Ale šance na pokácení stromu nenesoucího ovoce by byla vysoká. O každé větě Bible se dá nekonečně dlouho diskutovat, proto ji trošku vysazuji z rámce ostatních knih. Sonja.

Jiří (Čt, 3. 4. 2003 - 11:04)

Chtěl bych tady uvést takový příklad toho, jak je někdy ošidné dělat povrchní soudy u přečtených textů, ať už se to týká bible, nebo jiných knih. V bibli je mnoho pasáží, kterým nerozumím a někdy mám tendenci je odsoudit. Tohle se týká jedné pasáže z Evangelií. Tato ukázka je z Matoušova evangelia, kap. 21.18. Když se (Ježíš) potom za svítání vracel do města, dostal hlad.19. A když uviděl u cesty jeden fíkovník, šel k němu, ale nenašel na něm nic než listí. Řekl mu tedy: "Ať se z tebe navěky už neurodí ovoce!" A ten fíkovník hned uschl.20. Když to viděli učedníci, podivili se a řekli: "Jak to, že ten fíkovník tak rychle uschl?"21. Ježíš jim tedy odpověděl: "Amen, říkám vám, pokud budete mít víru a nebudete pochybovat, nejenže budete moci tohle udělat fíkovníku, ale i kdybyste řekli této hoře: 'Zvedni se a vrhni se do moře!' stane se to.22. A všechno, o cokoli byste prosili v modlitbě, dostanete, když budete věřit."Když jsem tohle přečetl, řekl jsem si: Tak o Ježíšovi se tvrdí, že byl bez hříchu a není snad tohle hřích? To byl tedy pěkný vzteklík, když přijde k fíkovníku, který zrovna nenese a nechá ho uschnout jen tak, pro nic za nic. Pak jsem se o tom bavil s evangelickým pastorem a ten mi řekl: Tahle pasáž mě taky zarazila a pak jsem si v botanické příručce přečetl něco o fíkovníku a dozvěděl se, že fíkovník má vlastně plody po celý rok. Mimo sezónu jsou trochu jiné a méně kvalitní, ale na každém fíkovníku, na kterém je i listí, jsou plody. A Ježíš chtěl na fíkovníku, který vlastně byl už k ničemu ukázat svým učedníkům sílu víry.Toto je výklad, který dokážu pochopit. Někdo jiný by možná měl jiný názor na toto podobenství, ale myslím, že při studiu bible je dobré se také něco dozvědět o historických a zeměpisných reáliích a pak člověk zase získá trochu jiný náhled.

Hanka (St, 2. 4. 2003 - 18:04)

Ahoj Jirko,uplne mi mluvis z duse.Tvuj posledni text presne vyjadruje i moje nazirani....i presto,ze "vse" je relativni:).Ahoj

Roman (St, 2. 4. 2003 - 14:04)

Díky za názor.Co se týká omezení jedním společenstvím nebo knihou, mám pocit, že v takovém případě, kdy člověk nepřipustí jiný názor, to jsou pohledy přijaté z venčí a ne ze vnitř.Myslím si, že pokud jde člověk svoji cestou, tak jak to vnitřně cítí nenechá se omezovat ničím a když tak jen na chvíli než prohlédne.Samozřejmě je to trochu bludiště, kolikrát se dostaneme do slepé uličky a musíme se vrátit a vydat se jinou cestou.A kdYž se setkám s Bohem, přesněji informacemi přímo od Něj, tak je to pro mne začátek nové cesty, výrazný posun vpřed a ne konec.Mám pocit, že takovéto situace Tebe, mne, ostatní vedou k větší toleranci a dialogu a věřím, že tak jak se zdají Tvý přátelé Tobě - nedospělí, tak oni nás druhé vidí podobně.Napsal si výstižně pro co já těžko hledám slova, že každý vidíme skrze filtr svého vědomí, vůbec zjišťuji, že čím je člověk do toho více ponořený, tím obtížněji se k některým myšlenkám hledají slova tak, aby se je podařilo vyjádřit.

Jiří (St, 2. 4. 2003 - 10:04)

Nahlédl jsem na stránky, o kterých píšeš a mám dojem, že jde zase jen o nějakou sektu, byť možná s dobrými úmysly. Mě osobně z hlediska mého hledání a poznání jsou asi nejbližší myšlenky obsažené v knize Hovory s Bohem. Jedno auditko je zde této knize věnováno, ale příspěvky mi po pravdě řečeno nepřišli nijak zajímavé.Můj názor jsem tady už několikrát prezentoval a jsem přesvědčen o tom, že je třeba se vyhnout jakémukoliv společenství, které tvrdí, že přináší "univerzální" pravdy. V Hovorech s Bohem je to hezky řečeno:Autor: A co tato kniha? Tato kniha je úplně pravdivá!Bůh: Není. Nerad ti to říkám, ale tuto knihu píšeš skrze filtr svého vědomí. Připouštím, že je to velmi jemný filtr, nicméně je to filtr.Myslím, že je třeba celý život stále hledat, i když poznat Boha na "osobní a své" úrovni je možné velmi záhy. Ale když se nechám omezit jedním společenstvím, jednou knihou, jedním prožitkem, můj život bude velmi jednobarevný. Toto je podle mne zrovna případ křesťanského společenství, s jehož členy se scházím. Všichni mají dojem, že prožili své setkání s Bohem a tím se potvrdilo, to co hledali a už není nutné hledat jinde, jít dál. Tím pádem si opravdu dobře rozumějí jen s lidmi svého společenství, těžko si můžou najít partnera jiného vyznání a i když to jsou velmi hodnotní lidé, přijdou mi velice nedospělý.

Roman (Út, 1. 4. 2003 - 19:04)

Ahoj, dle mého pohledu, náboženství /jakékoliv/ byl prvotní stimul Boha k lidem jak je dostat na správnou cestu.Slabou stránku náboženství vidím v tom, že hledá Boha vně, ale já myslím a to už jsem asi psal, že jeho otisk máme každý v sobě.Hřeší každý člověk, každý někdy porušil např. "Desatero", ale to není tragedie.Souhlasím s tím, že náboženství /každé/ oklešťuje, proto já třeba náboženství nevyznávám, přestože od dětství mám velkou potřebu svobody a nalezení způsobu jak komunikovat s Bohem.Myslím, že každá duchovní cesta má svoje příznivce a odpůrce, ať je to náboženství, které jde mimo mě, ale mám pocit, že třeba Soňa má křesťanství velmi dobře prostudované, nebo joga, léčitelství, členství v různých skupinách atd.Já se třeba snažím poskládat pravidla pro spokojený život, což se mi zatím daří spíše teoreticky.Mimochodem nedávno jsem objevil stránky snad Společenství Avenna a ti tvrdí, že pouze oni jsou ti vyvolení a pouze oni jdou správnou cestou.Pokud chcete zkuste se také podívat a napište mi vaše názory, moc by mne zajímali /www.avenna.cz/.Těším se Roman

Jiří (Út, 1. 4. 2003 - 12:04)

AhojOdkazy na bibli jsou http://bible.cz/, to je Starý i Nový zákon ve starší jazykové verzi a nečte se to příliš dobře. Nový i starší překlad Nového zákona je na http://www.etf.cuni.cz/~rovnanim/bible/, zde je novější verze psána normálním moderním jazykem. Knihu, na kterou se ptáš neznám, ale mám pocit, že to asi nebude příliš hodnotné čtení. Kdo bude chtít najít šifry, najde je v každé knize a v každé věci, na kterou si vzpomene.

Pavlina (Po, 31. 3. 2003 - 20:03)

Ahoj,hroooooozne dlouho jsem tu nebyla a s potesenim zjistuji, ze se debata posunula zajimavym smerem. Poctive jsem procetla posledni prispevky a zajimalo by me, kde presne se na netu daji najit pasaze z bible, hlavne z Noveho Zakona. Ja se na Bibli chystam uz dlouho, zatim jsem procetla jen detskou verzi, to ale dukladne a nekolikrat. I to bylo dost tezke, vlastne je tam porad nejaka pohroma a je tezko to malym detem vysvetlovat, proc vlastne lidi byli na sebe porad jen zli. S odpovedi, ze driv takovi lide proste byli jsem daleko nedosla, protoze nasledovala otazka, jestli uz jsou dneska lidi na sebe hodni...Ale snazime se, je to prece kniha knih a je v ni spousta moudra, ktere je potreba si vzit. I kdyz souhlasim i s Vasimi nazory, te je tam i sousta rozporu - a je tazka kdy a kam tam byly zamontovany.Te dme napada, onehda jsem toto diskutovala s klegyni a te se zminovala, ze asi pred 5 lety vysla nejaka kniha, ktera rozebirala to, ze cela Bible je vlastne sifra, ktera pri spravnem rozsifrovani poda veskere informace, i tu dnesni valku v Iraku predpovidala (a to uz pred 5 lety!!!). Jen si bohuzel ona kolegyne nemohla vzpomenout na nazev te knihy. Nemate nekdo tuseni, co to mohlo byt????Vsechny zdravimPavlina

Sonja (Po, 31. 3. 2003 - 18:03)

Ahoj, tohle vidíme stejně. Slova jsou semena, která se zasejí do mysli a tam z nich vyrostou košaté stromy. Spousta lidí vidí jen vlastní strom a pro něj už nemůže vidět i stromy těch ostatních. Znám hodně lidí, kteří se účastní nějakých skupin, což má přirozeně za následek formované myšlení a i když směřuje k dobrému, přesto se pro nečleny skupiny stává problémem v komunikaci. Byla jsem se podívat na apokryfy a musím říct, že ev. Esejců i Marie z Magdaly považuji za upravené. Ježíš přece kázal převážně chudým. Bohatí farizeové a zákonníci ho téměř všichni pronásledovali. Je tedy nelogické, aby Ježíš kázal chudým, že se nemají přejídat a lidově řečeno "tláskat" páté přes deváté, nebo jíst maso, když pomalu neměli co do úst. Logičtější mi přijde starost o to, co vůbec budou jíst, než-li kázat hladovému o přejídání. Je tam řada jiných nelogičností, ale tato bije do očí asi nejvíce. Pokud by se jednalo o tajné učení, určitě by nebylo tohle kázání směřováno k davům, nýbrž jen ke "dvanácti", z nichž by toto tajemství některý z nich zapsal. Píši o tom, protože se to také vztahuje k tématu, které jste rozebírali. Někdo je tak pevně o své pravdě přesvědčený, že se snaží svůj názor prosadit i za cenu podvrhu. Sonja.

Jiří (Po, 31. 3. 2003 - 17:03)

Vidím, že máme stejný názor. Přesně to si myslím také, že každý vidí jen část pravdy přefiltrované přes svůj způsob vnímání a zkušenosti. A když mluvíš o tom vývoji, nesedí mi u křesťanů to, že vlastně nevidí žádný vývoj lidského chápání. Přejímají myšlenku z bible, které se drží zuby nehty, a to sice, že každý člověk se narodí hříšný a jedině když si necháš vstoupit Ježíše do svého života, tak si očištěn, protože umřel za naše hříchy. Tím pádem tam vidím neustálé žití s pocitem viny, pokud se svým životem odkláním od "správného" života dle biblických přikázání. A křesťani nedokážou připustit (alespoň ti, které znám), že když Ježíš vysvětloval lidem v Novém zákoně starozákonní přikázání jinak, než je chápali doposud, stejně jinak je můžeme brát dnes a rovněž jiné věci z bible. To okleštěné myšlení mě mrzí, protože jinak ti, co znám žijí velice plný a příkladný život.

Roman (Po, 31. 3. 2003 - 12:03)

Ahoj Soňo,dík za odpověď, můj pohled na diskutované téma je zcela totožný s Tvým.Ahoj Jiří,myslím si proč tolik lidí lpí na své pravdě může být z mnoha důvodů: ješitnosti, ze zkušenosti, z papouškování převzatého atd.V podstatě to není podstatné, protože každý vidíme pouze určitou část pravdy a nikdo z nás ji nevidí celou /pouze můj názor/, tam teprve všichni směřujeme svým vývojem.To, že jeden vidí to a druhý tohle ještě ale neznamená, že musí být v rozporu, může to svědčit o jiném úhlu pohledu, což je normální stupeň vývoje.I dva výnikající léčitelé mohou mít na určitý zdravotní problém různé názory, přinejmenším na způsob léčby.Každý jdeme prostě svoji cestou.Co je dle mého ale podstatné, nikomu svoji pravdu nevnucovat, pouze ji na požádání sdělit.Roman

Reklama

Přidat komentář